Akgüney-Kabadüz (Ordu) yöresi PB-ZN-CU damarlarının incelenmesi
  1. Tez No: 1643
  2. Yazar: MUSTAFA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT VICIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ii ÖZET Ordu ilinin güneyinde yer alan Kabadüz ve güneyi Jeolo jik olarak Üst Kretase yaşlı dasit ve dasitik tüfler, andezit- bazaltlar, andezitik-bazaltik tüf ve aglomeralar Senezoik yaş lı andezit ve bazalt daykları ile Kuvaterner yaşlı alüvyonlar dan oluşmaktadır. Üst Kretase yaşlı dasit ve dasitik tüfler yer yer taba kalı yapıya sahiptir. Cevher minerali içerir. Doğu Karadeniz1 de“Cevherli Dasit”olarak adlandırılan birimin aynıdır. Bu birim üzerine andezit ve bazaltlar gelmektedir. Ande zit, bazalt, olivinli bazalt, biyotit, ojit bazalttan oluşmuş tur. NW-SE ile NE-SW doğrultulu çatlaklara bağlı olarak damar tipinde Pb-Zn-Cu cevherleşmesi içermektedir. Andezit ve bazaltlar üzerine uyumlu olarak andezitik-ba zaltik tüf ve aglomera birimi gelir. Bu -birim bazı yerde tüf şeklinde, bazı yerlerde aglomera şeklinde yüzeylenmiştir. Senozoik yaşlı andezit ve bazaltlar dayk şeklinde yüzey- lenmişlerdir. Arazide, ayrışmamış sağlam görünüşlü ve sivri tepeler şeklinde izlenmiştir. Kuvaterner ise, Alüvyon ile temsil olunmaktadır. Melet ırmağı vadisinde az bir kısımda görülen alüvyonlar yöredeki kayaçlara ait, kum, çakıl ve bloklardan oluşmuştur. Kabadüz ve güneyinde çok sayıda cevherleşme vardır. Bun ların hepsi damar tipinde Pb-Zn-Cu (Polime talik) cevherleşme leridir. Cevherin yerleştiği ana kayaç birimi Andezit ve Ba zaltlardır. Cevher Andezit ve Bazalatlardaki NW-SE doğrultulu çatlaklara yerleşmiştir. Az olarak NE-SE yönlü çatlaklarda da cevher damarına rastlanmıştır. İnceleme alanında 15 civarında mineral saptanmıştır.Ill Sahadaki cevherleşmeler bir kaç fazda meydana gelmiştir. 1. fazda Pirit, Kalkopirit, Çinkoblend; 2. fazda Kalkopirit, Galen tetraedrit ve Ag-tetraedrit; 3. fazda Kuvars ve Barit oluşmuştur. İnceleme alanındaki cevherleşmenin aynı kökenli mineral leri, yatak şekli, mineral dizinimi, yan kayacı, gangı ve ay rışmaları ile damarların plütonizmaya“bağlı hidrotermal (Me- zotermal) ”bir oluşuma sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SJU.M M AKI Kabadüz and its south which ia established on the south part of Ordu made of Uppel cretaceous dacite and dacitik tUfler,andezitebesaltslar, andezitic basaltic luff and aglomerals serezoüc old andezite and basalt dayks and kuvatener old alüvyona. Upper cretacau3 old dacit and dacitia tuffs have body like layers and they cantain substance mineral. Thay ar© the sam® with which called are bearing dacit' in Black Sea, Segion. There are andezite and basalts on this, and these cansist of olivine basalt, biotite and 03 it basalt. On the NW-SE and N3-SW directions, there are streak typs pb-Zn-Cu miaerolization related with cracks. On the Andezit and Basalts, there are andezitic-ba3altic luft and aglomora unit. This unit has tuff shape ia some parts and aglomera shape in the other parts, Cenotoic old andeait and basalts has dayla shape surface. They are sean on the graund Strang and not seperaled like sharp pointed hills. Kuvateraer is represented by Alüvyon, Alüvyons are seen on some parts of Melek river valley and they consist of sand, pebble and blocks which are common on that side. There are many mineralization on Karadeniz and its south. All of thorn are streak typs pb-Zn-CuCPolymetalic). The main units which substance settled dawn on are Andezit and Basalts, Substance is settled down on anderit and Basalts NW-SB directions in cracks, it is sean a few substance streaks on NE-SE directions. In the investigation area, is kindsof mineral ware taund There are a few plases on the area, in the first phase, chalcopyrite, sphalerite in the second phase, chalcopyrite, falena, tetrahedrite, and Af-tetrahedrita in the third phase, Quara ard barite At the resulk. In the Investipation area, the minerals which have the same origin, the typ of lair, the selscsosicm of minerals, wall rocks, gang and the alterations of them with streaks has hydrotermal (mezotermal) formation which is related plütonizm.