Bartın yöresinde karaağaç, kılçam, akçaağaç ve söğütlerde zarar yapan böcekler
The insects living on the forest trees ( willow, maple, elm-tree, common alder) in bartin
  1. Tez No: 79000
  2. Yazar: YAVUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BARTIN YÖRESİNDE KARAAĞAÇ, KIZILAĞAÇ, AKÇAAĞAÇ ve SÖĞÜTLER ÜZERİNDE ZARAR YAPAN BÖCEKLER Yavuz ARSLAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç.Dr.Oktay ÖZKAZANÇ Ağustos 1998, 83 Sayfa. Bartın yöresindeki orman ağaçlarından Salix, Alnus, Ulmus ve Acer türleri üzerinde zarar yapan böcekler konulu Yüksek Lisans çalışması 1996-1997 yıllan arasında Bartın ve çevresinde mevcut türler üzerinde sürdürülmüştür. Adı geçen ağaç türlerinin ekonomik önemleri araştırılıp şu sonuçlar ortaya konmuştur. Söğütler : Söğütlerin açık renkli odunu hafif, kolay yarılır ve elastikidir. Buna karşılık az dayanıklıdır. Belirli bir kullanım alam yoktur. Fakat çeşitli maksatlar için kullanılır. Bartın'da köylülerin önemli yakacak maddesidir. iiiÖZET (Devam ediyor) Kızılağaçlar : Kızılağaçların hafif, hava ile temasta kırmızıya yakın bir renk alan odunları özellikle kontrplak ve puro sigara kutuları yapımında çok kullanılır. Karaağaçlar : Öz odunu koyu, diri kısmı açık renkte, güzel cila kabul eden kıymetli odunları vardır. Karaağaçlar parkçılık ve peyzaj yönünden de makbul süs bitkilerindendir. Akçaağaçlar : Başta tornacılık ve mobilyacılık olmak üzere muhtelif maksatlar için kullanılan odunlarından başka Kanada' da yetişen bazı türlerinin besin suyundan şuruplar yapılır. Her mevsimde ayrı bir renk alan yapraklan, bazılarında da göz alıcı çiçekler ve meyvelerinden dolayı park ve aile ağacı olarak da özel bir değer taşır. Bu çalışmada yukarıda adı geçen ağaç türlerinden Salix alba L.(Ak Söğüt), Salix babylonica L. (Salkım Söğüt), Salix matsudana Kolds. var, turtuosa Rehd. (Tirbişön Söğüdü, Arapsaçı Söğüdü), Alnııs glutinosa L. (Adi Kızılağaç), Ulmus carpinifolia Gleditsch. (Ova Karaağacı), Ulmus glabra Huds. ( Dağ Karaağacı), Acer platanoides L. (Çınar Yapraklı Akçaağaç) ve Acer saccharinum L. (Gümişi Akçaağaç) cinsleri tespit edilebilmiş ve bunların üzerinde yaşayan Coleoptera, Lepidoptera, Diptera ve Homoptera takımlarına ait 30 böcek türünün biyolojileri incelenmiştir. Çalışmada incelenen böceklerin zarar seviyelerinin bugün için önemli olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Karaağaç, Kızılağaç, Akçaağaç, Söğüt, Zararlı böcekler, tanım, yayılış, biyoloji, Bilim Kodu : 502.02.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INSECT DAMAGING ELM-TREE, COMMON ALDER, MAPLE AND WfLLOW IN BARTIN REGION Yavuz ARSLAN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Oktay ÖZKAZANÇ August 1998, 83 Pages The object of this study is about the insects living on the forest trees ( Willow, Maple, Elm-tree, common alder) in Bartın. Economic value of these trees is found as:ABSTRACT (Continued) - Willow : The wood of this tree is light in colour, flexible, easily fissible, with a low endurance. This wood doesn't have any specific wage field. However, it is used for various purpuses. - Common alder : The wood of this tree is light in colour, but in contact with the air, it turns to reddish. It's wood is especially used in plywood and the boxes for puro cigarettes. -Elm tree: The heart- wood of the Elm tree is dark and its alive part is pale in colour. The wood accepts polish easily. Elm trees are considerably important for public gardens and landscape gardening. - Maple : The wood of tree is used in lathe and furniture making. Also, from some species grown in Canada, syrups are extracted. With leaves which change colour in each season, and having attractive flowers and fruits, Maple is valvable for public gardens. In this stuidy, some genus of Elm-tree, Common alder, Maple and Willow have been established as Salix alba L., Salix babylonica L. Salix matsudana Kolds. var turtuosa Rehd., Alnus glutinosa L., Ulmus carplnifolia Gleditsch., Ulmus glabra Huds., Acer platanoides L., and Acer saccharinum L. Also, the biology of 30 insects which exist on these trees and are related to the classis of Coleoptera, Lepidoptera, Diptera and VIABSTRACT (Continued) Homoptera, are examined. The result of the study show that the level of the harm done by these insects is not important today. KeyWords :Elm-tree, Common alder, Mapple, Willow, Harmful Insects, definition, spread, biology Sinec Code : 502.02.01 Vll