Serebral palsili çocuklarda yürüme analizi eşliğinde alt ekstremite deformitelerine yönelik çok seviyeli ortopedik cerrahi tedavi
  1. Tez No: 164206
  2. Yazar: KENAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAŞBOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VII. ÖZET Beyin dokusundaki bir lezyondan anormal uyarılar göndererek kas-tendon, eklem, kemik ve omurgada deformiteler ile seyreden bir hastalıktır. Klinik görünümü sadece parmak ucunda yürüyen diplejik spastik bir hastadan, yatağa bağımlı ileri derecede omurga ve eklem deformiteleri ile seyreden kuadroplejik spastik tipe kadar bir çok özellikte olabilir. Görülme sıklığı yapılan çalışmalarda %2-7 olarak bildirilmektedir. Bir çok formu olmasına rağmen yaygın olarak spastik diplejik, spastik kuadroplejik ve spastik hemiplejik form görülmektedir. Hastalığın seyrini ve tedavi seçeneğini etkileyeceğinden tipinin belirlenmesi önemlidir. Ortopedik cerrahi tedaviden en fazla fayda gören spastik diplejik ve spastik kuadroplejik hastalardır. Günümüzde dikkatli bir statik muayene ile dinamik EMG'li bilgisayarlı yürüme analizinin birlikte değerlendirilmesi ile hastadaki mevcut tüm patolojiler ortaya çıkarılmakta ve kompanzatuar patolojilerden ayırımı yapılmaktadır. Bu deformitelerin hepsinin bilateral ve çok seviyeli olarak tek seansta yapılması cerrahi tedavinin başarı oranını çok artırmaktadır. Biz de bu amaçla 1 9 hastaya, tek seansta çok seviyeli ve bilateral ortopedik cerrahi tedavi uygulayarak hastaların yaşam kalitesini, mobilizasyonunu ve yürüme fonksiyonlarını artırmayı amaçladık. 13 ambulatuvar 6 nonambulatuvar hasta ameliyat öncesi statik muayene, KMFÖ, KMFSS ve yürüme analizi ile değerlendirildi. Nonambulatuvar olanlardan 4 hastaya bilateral, 1 hastaya tek taraflı addüktör tenetomi; 1 hastaya kalça dislokasyonu nedeniyle açık redüksiyon ve Dega osteotomisi; 3 hastaya bilateral, 2 hastaya tek taraflı hamstring uzatma; 2 hastaya perkütan aşiloplasti uygulandı. Ambulatuvar olanlardan 6 hastaya bilateral addüktör tenetomi; 1 hastaya bilateral psoas kası uzatması; 4 hastaya bilateral, 4 hastaya tek taraflı hamstring uzataması ve rectus tendon transferi; 4 hastaya tek taraflı, 2 hastaya bilateral sadece hamstring uzatması; 1 hastaya distal femur derotasyon osteotomisi, 1 hastaya bilateral, 1 hastaya tek taraflı perkütan aşiloplasti; 2 hastaya Vulpius tekniği ile gastrocnemius uzatması; 1 hastaya total posterior tibial tendon transferi, 1 hastaya split posterior tibial tendon transferi yapıldı. Hastalar ameliyat sonrası yoğun rehabilitasyon programına alındı. Hastalar ortalama 6 ay sonra statik muayene, KMFÖ, KMFSS ve yürüme analizi ile değerlendirilerek ameliyat öncesi değerler ile karşılaştırıldı. Statik muayene bulgularında, KMFÖ ve KMFSS'de anlamlı gelişme sağlandı. Yürüme analizinde diz ve ayak bileği kinematiğinde, yürüme hızı, tek adım uzunluğu, çift adım uzunluğu ve çift destek fazında anlamlı gelişme sağlandı. Sonuçta dikkatli bir statik muayene ve bilgisayarlı yürüme analizi ile deformitelerin doğru bir şekilde ortaya konulması, bu deformitelerin çok seviyeli olarak tek seansta düzeltilmesi çok etkili bir tedavi yöntemidir. 80
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Cerebral palsy progresses with deformities of muscle tendon, joint.bone and spine because of the abnormal stimuluses from the anoxic brain to the skeletal muscles. Clinical appearances has a range varies from diplegic and spastic patient to quadriplegic spastic patient who has advanced spinal and joint deformities. Incidence of CP is reported % 0.22-0.27. Despite of the form variety, mostly seen forms are spastic, diplegic, spastic quadriplegic and spastic hemiplegic. Decision of the form has an importance for the progression of the disease and treatment. Orthopedic surgical treatment can mostly improve the progression in spastic diplegic and spastic quadriplegic forms. Recently, it is claimed that bilateral and multilevel surgery for all deformities increased the rate of succeed. In our clinic patients with all deformities corrected in one operation period for improving the gait and mobilization. For this reason, we performed multilevel and bilateral surgery who patients have all deformities. 13 ambulatory and 6 nonambulatory patients are evaluated for the treatment effects with static examination, GMFS, GMFSS and gait analysis preoperatively. We performed 4 bilateral adduktor tenotomy, 1 unilateral adduktor tenotomy; 1 open reduction and Dega osteotomy; 3 bilateral and 2 unilateral hamstring lengthening with rectus femoris transfer; 4 unilateral and 2 bilateral only hanmstring lengthening; 1 distal femur derotation osteotomy; 1 bilateral and 1 unilateral percutan achiloplasty; 2 Vulpius technique; 1 totally posterior tibial tendon transfer; 1 split posterior tibial tendon transfer. Rehabilitation programme applied postoperative. After 6 months of postoperative we repeated static examination, GMFS, GMFSS and computerized gait analysis with dynamic EMG. These values compared with preoperative findings.