Aile hekimliğinde hasta memnuniyeti
Patient satisfaction in family practice
  1. Tez No: 164205
  2. Yazar: ÜMİT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ERİKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET AİLE HEKİMLİĞİNDE HASTA MEMNUNİYETİ Aile Hekimliği; birey ve ailelere sürekli ve çok yönlü sağlık hizmeti veren, klinik bilimler ve davranış bilimleriyle iç içe bir faaliyet gösteren, tüm yaş gruplarını, her iki cinsiyeti, tüm sistemleri ve hastalıkları içine alan uzmanlık alanıdır. Bu çalışmada Ankara'daki aile hekimliği hizmetlerinden yararlanan ve İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Genel Cerrahi polikliniklerine başvuran hastalardaki, kendilerine sunulan aile hekimliği hizmetinden memnuniyet derecelerinin belirlenmesi ve bu hizmetin iyileştirilmesine yönelik olarak alınması gereken önlemlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya aile hekimliği hizmetlerinden yararlanıp, GATA İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Genel Cerrahi Polikliniklerine Ocak 2005-Nisan 2005 tarihleri arasında başvuran 1001 hasta alınmıştır. Veri toplama anket yöntemiyle yapılmıştır. Anket, daha önce yapılmış yurt içi ve yurt dışı çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Demografik veriler araştırmacı tarafından kaydedildikten sonra memnuniyeti ölçmeye yönelik bölümün hastanın kendisi tarafından doldurması sağlanmıştır. Sonuç olarak, aile hekimliği hizmetlerinde hastaların memnuniyet durumunun araştırıldığı bu çalışmada hastaların % 73.42'si aile hekimliği biriminde aldıkları sağlık hizmetinden memnun olduklarını belirtmişlerdir. Aile hekimliği hizmetlerinde hasta memnuniyetinin iyileştirilmesi için aile hekimliği birimlerinin, buralarda görev yapan doktor sayısının ve tıbbi alet ve donanımım yeterli düzeye getirilmesinin yararı olacağı açıktır. Bu sayede hastaların aile hekimine daha kolay ulaşmaları, daha kısa sürede muayene olmaları sağlanacaktır. Ayrıca doktorun hastasına daha fazla zaman ayırarak gerekli muayene, tahlil ve tedaviler hakkında hastasını bilgilendirmesi sağlanacak, bu durum hastaların doktorlarına güvenini artıracaktır. Aynı şekilde aile hekiminin iş yükünün azalması hastalarını ilgili branş hekimleriyle konsülte etme imkanını artıracaktır. Son olarak, ülkemizin sağlık sisteminin gözden geçirilerek gerekli iyileştirmelerin yapılmasının hasta memnuniyetinin arttırılmasına çok büyük katkılar sağlayacağı açıktır. -43
Özet (Çeviri)
SUMMARY PATIENT SATISFACTION IN FAMİLY PRACTİCE Family practice is a specialization branch which gives continuous and multidirectional medical service to individuals and families, which acts together with clicical and behavioral science and which covers all age groups, both genders, all systems and illnesses. In this study it was aimed to assess the satisfaction levels of patients from family practice services who have benefitted from family practice services and sent to internal medicine, pediatrics, obstetrics and gynaecology and surgery policlinics and to determine the required measures to improve these services. This study has included 1001 patients who have benefitted from aile hekimliği services and have been sent to medicine, pediatrics, gynaecology and obstetrics and surgery policlinics between January 2005 and April 2005. Data acquisition has been performed using questionnaires. Questionnaires have been prepaired using previously published national and international studies. The researcher has filled the part of the form related to demographic data and let the patient fill the part related to evaluate the satisfaction level. As a result, in this study in which the satisfaction levels of patients from family practice services has been studied, 73.42% of patients have stated that they have been satisfied from the family practice services they took. It is obvious that increasing the number of family practice units and doctors that are in charge and taking the medical devices and hardware to adequate levels would be beneficial to improve the satisfaction levels of patients. Thus the patients will be proven to reach the family practitioner easier and to be examined in lesser time. Furthermore the doctor will be proven to spare more time for the patient and give information related to required examination, analysis and therapies which would increase the trust of the patient to the doctor. In the same way, the decrease in the tasks of family practitioner would give him the opportunity to consult the patients with the doctors of related branches. Finally it is obvious that looking over the health system of our country and making the required improvements would be beneficial in increasing the satisfaction levels of patients. 44