Toplum kökenli pnömonilerde serum prokalsitonin değerlerinin, akut faz reaktanları ile karşılaştırılması ve hastalığın radyolojik yaygınlığı ile olan ilişkisi
- Tez No: 164207
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET EKİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
VI. ÖZET Arka plan : Akut faz reaktanlarının büyük bir kısmı TKP'de oluşan inflamasyonu yeterli özgüllük ve duyarlılıkta yansıtmamaktadırlar. Diğer yandan hastalığın şiddetini belirlemede akut faz reaktanlarının klinik pratikte kullanımı hemen hemen hiç yoktur. Bunlara ek olarak bakteriyel ve viral kökenli TKP yi birbirinden ayırmada akut faz reaktanları oldukça yetersiz kalmaktadır. Son zamanlarda bir akut faz reaktanı olarak kabul edilen prokalsitoninin ( PCT ) TKP'de inflamasyonu ortaya koymada, infeksiyonların ağırlık derecesini belirlemede ve bakteriyel ve viral infeksiyonları ayırmada kullanılabileceğini düşündüren yayınlar mevcuttur. Amaç : TKP'de inflamasyonu belirlemede serum prokalsitonin düzeylerinin etkinliğini saptamak ve diğer akut faz reaktanları ile karşılaştırmak, radyolojik yaygınlık skorlaması ile akut faz reaktanları arasında ilişki varlığım araştırmak ve bakteriyel etken tespit edilen TKP'li hastaları, etken tespit edilemeyen TKP'li hastalardan ayırmada akut faz reaktanlarının etkinliğini saptamak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Materyal ve Metod : 35 TKP' li hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 35 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Hasta grubu; etken tesbit edilen ve etken tesbit edilemeyen TKP olmak üzere iki gruba ayrıldı. Prokalsitonin ve diğer akut faz reaktanlarının TKP'li hastalardaki inflamasyonu göstermedeki etkinliği araştırıldı. Bu iki grup; PCT, akut faz reaktanları, klinik parametreler ve hastalığın radyolojik yaygınlığı yönünden karşılaştırıldılar. Serum PCT düzeyleri ile akut faz reaktanları, kan parametreleri ve radyolojik yaygınlık arasındaki korelasyonlar araştırıldı. Bulgular : TKP'deki inflamasyonu göstermede CRP'nin sensitivite ve spesifıtesini en yüksek bulduk. 35 hastanın 17' sinde etken tespit edildi. Etken tespit edilen TKP ile etken tespit edilemeyen TKP arasında serum PCT seviyesi, serum albümin seviyesi ve radyolojik yaygınlıkta istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Etken tespit edilen TKP 'yi etken tespit edilemeyen TKP' den ayırmada en yüksek sensitivite ve spesifiteye serum PCT sahipti. Çıkarım : Sonuç olarak çalışmamız TKP'deki inflamasyonu göstermede serum CRP düzeylerinin serum PCT düzeylerine göre daha yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip olduğunu ancak etken tespit edilen TKP 'yi, etken tespit edilemeyen TKP 'den ayırmada serum PCT düzeylerinin serum CRP düzeylerine göre daha yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca serum PCT düzeylerinin hastalığın şiddetini gösterebileceğini düşündürmektedir. 28
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Background : Most of the acute phase reactants do not reflect the inflamation in community acquired pneumonia (CAP) with a sufficient specifity and sensitivity. On the other hand, in clinical practice, acute phase reactants have never been used to determine the severity of the disease. In addition to these, acute phase reactants are considerably insufficient to discriminate CAP caused by bacteria from CAP caused by viruses. Recently, there are studies suggesting PCT, considered as an acute phase reactant, might be used to detect the inflamation in CAP, to determine the severity of infections and to discriminate bacterial from viral infections. Aim : The aim of this study was to determine the efficacy of serum PCT levels for detecting the inflamation caused by CAP and to compare the efficacy of PCT and other acute phase reactants, to investigate a relationship between radiological extention score and acute phase reactants and to determine the efficacy of acute phase reactants in discriminating patients with bacterial agent identified CAP from patients with bacterial agent unidentified CAP. Material and Method : 35 patients with CAP and age and sex matched 35 healty controls were included into this study. The efficacy of PCT and other acute phase reactants in detecting the inflamation in CAP was investigated. Patient group was divided into two subgroups as agent identified CAP and agent unidentified CAP group. These two groups were compaired for PCT, acute phase reactants, clinical parameters and radiologic extent of the disease. Correlations between serum PCT levels and other acute phase reactants and radiological extent of the disease were investigated. Results : Serum CRP levels had the highest sensitivity and specifity for detecting the inflamation in CAP. Causative agents were detected 17 of 35 patients. There were statistificly significant differences for serum PCT levels, serum albumin levels and radiologic extent of the disease between patients with agent identified CAP and patients with agent unidentified CAP. Serum PCT levels had the highest sensitivity and specifity to discriminate agent identified CAP from agent unidentified CAP. i ? Conclusion : Our study suggests that to detect the inflamation in CAP, serum CRP levels has higher sensitivity and specifity than serum PCT levels. However serum PCT levels has higher sensitivity and specifity than serum CRP levels to discriminate agent identified CAP from agent unidentified CAP. Furthermore, this study suggests that serum PCT levels may reflect severity of disease in patients with CAP. 29