Kadın mahkumlarda benlik saygısı ve kendi kendine meme muayenesi ilişkisi
The relationship between self-esteem and knowledge of breast self examination practise in female inmates
  1. Tez No: 164257
  2. Yazar: DENİZ HARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA BAYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
BÖLÜM VI ÖZET ve ABSTRACT 6.1. ÖZET KADIN MAHKUMLARDA BENLİK SAYGISI VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İLİŞKİSİ Mahkum kadınlarda benlik saygısı ile kendi kendine meme muayenesi bilgi düzeyi ve uygulaması arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Sağlık hizmetlerinde kısmen yoksun olan mahkum kadınların KKMM bilgilerini, KKMM uygulama oranlarını, benlik saygısı puanlarım, sosyo-demografik değişkelerinin etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırma 2003-2005 tarihleri arasında Ege Bölgesi cezaevlerinde yürütülmüştür. Araştırma katılmayı kabul eden 161 kadın mahkum üzerinde uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kadın mahkumlara, sosyo-demografik bilgilerini ve KKMM bilgi ve uygulamalarım değerlendirmek üzere araştırmacı tarafından hazırlanan anket formları ile mahkum kadınların benlik saygılarım ölçmek için Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği verilmiştir. Toplam dokuz cezaevinde, her gün birine gidilerek çalışma yürütülmüştür. Mahkum kadınlara soru formlarım doldurduktan sonra KKMM ve meme kanseri konusunda eğitim verilip eğitim broşürü dağıtılmıştrr. Kadın mahkumların yaş ortalaması 33,74±0,83 olarak bulunmuştur. Kadın mahkumların benlik saygısı ortalaması X=59,24±18,94 olarak bulunmuştur. Kadın mahkumların benlik saygısı puanları ile eğitim durumu, aile yapısı ve gelir-gider durumu değişkenleri arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. 120Kadın mahkumların KKMM bilgi puanları düşük(X=31.94±1.97) uygulama davranışları yetersiz(X=5.09±0.82) bulunmuştur. KKMM bilgi düzeyi ile yalnızca eğitim durumu değişkeni arasında ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Tüm bu veriler ışığında kadın mahkumların KKMM bilgi ve uygulamalarının yetersiz olduğu belirlenmiş, bu nedenle kadın mahkumlara sağlık eğitiminin verilmesi ve cezaevlerinde hemşirelerin istihdam edilmemesi nedeniyle sürekli sağlık eğitimi verilemediği için cezaevlerinde mutlaka bir hemşirenin bulunması gerektiği önerilmiştir. Anahtar kelimeler; mahkum kadın, benlik saygısı, kendi kendine meme muayenesi 121
Özet (Çeviri)
6.2. ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN SELF-ESTEEM AND KNOWLEDGE OF BREAST SELF-EXAMINATION PRACTISE IN FEMALE INMATES This investigation is planned in order to search the relationships between the self-esteem and knowledge level and practice about breast self-examination in female inmates. Their socio-demographic variables are investigated as to whether these variables affect the BSE practice knowledge, BSE practice rates and the self- esteem scores of the female inmates who are partially deprived of health services. The investigation was carried out in the prisons of Aegean Region in 2003- 2005. The examinations are applied to 161 women who accepted to attend the study. Questionnaire forms prepared by the researcher and Coopersmith Self-Esteem Scale were given to the female inmates who attended the study. The former aimed at the determination of the socio-demographic knowledge while the latter is used to measure the self-esteem of the female inmates. The study was carried out including totally nine prisons each of which was visited on one day. After the volunteer women fulfilled the questionnaires, they were educated on BSE practice and breast cancer and some brochures were distributed. The mean age of the female inmates were found to be 33.74 ± 0.83. The mean value of their self-esteem was found as X = 59.34 ± 18.94. It was established that there was a significant relationship between the self-esteem scores of the women and the education status, family structure and income-outcome variables. The BSE practice knowledge scores and the practice behaviors of the female inmates were found to be low (X = 31.94±1.97) and insufficient (X=5.09± 0.82), 122respectively. It was determined that BSE practice knowledge level was only correlated with the variable of education status. In the light of these data, it was detected that the BSE practice knowledge and practice of the female inmates were inadequate and therefore it was proposed that a health education should be given to the women prisoners and that a nurse must be employed in the prisons due to the fact that a continuous health education couldn't be given. Key Words; Female Inmates, Self-Esteem, Breast Self-Examination 123