Kadın mahkumlarda suç ve din anlayışı
The understanding of religion and crime in women prisoners
- Tez No: 430480
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ, PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırma, kadın mahkûmların karıştıkları suç ile din anlayışları arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Araştırma kapsamında, Ankara(Sincan) Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İzmir(Aliağa) Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İstanbul(Bakırköy) Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında, 493 hükümlü mahkûm kadınla yüz yüze görüşme yapılmıştır. 158 mahkumla da yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmada karma metot kullanılmıştır. Araştırmanın teorik kısmında literatür taraması, uygulamalı kısmında ise anket ve yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve literatür taraması verilmiştir. İkinci bölümde, konuyla ilgili kavram ve kuramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın anket bulguları ile mülakat bulgularına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de, araştırma bulgularına dayalı yorumlar, sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the relationship between crime and religious understanding of women prisoners. Application performed in Ankara(Sincan) Women's Closed penal execution institution, İzmir(Aliağa) Women's Closed penal execution institution, İstanbul(Bakırköy) Women's Closed penal execution institution with 493 convicted/prisoners. 158 prisoners made with semi-structured interviews. Mix research methods were used. The theoretical part of the study has been carried out with the method of documentation and that of application with the method of survey and semi-structured interviews. The study includes four chapters. In the first part of the research, we deal with the subject matter, design and method for the study and literature review we followed throughout the research. In chapter two included a lot of concepts and theories about crime and religiosity. In chapter three, the survey findings and the interview findings of the research have been given. In the fourth chapter, based on the findings of the research, interpretations, conclusions and recommendations are given.