Acil servislerde ve kliniklerde çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerinin algılamaları
Emergency room and clinic nurses' perception of their problem solving ability
  1. Tez No: 164265
  2. Yazar: PINAR ÇİÇEKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYÇA GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ACİL SERVİSLERDE VE KLİNİKLERDE ÇALIŞAN HEMŞİELERİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİ ALGILAMALARI ÖZET Bu araştırma acil servislerde ve kliniklerde çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerini algılamalarım saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Dokuz Eylül Araştırma ve Uygulama Hastanesi, İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi, Yeşilyurt Devlet Hastanelerinin acil servis ve diğer kliniklerinde çalışan hemşirelerle Nisan2005- Haziran 2005 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi çalışmaya katılmayı kabul eden 222 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada; veriler hemşirelere yönelik 'Birey Tanıtım Formu' ve 'Problem Çözme Envanteri' kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package of Social Science) for Windows 11.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin problem çözme becerilerini algılamalarım; medeni durum, çalışma ortamında üstesinden gelmekte zorlandıkları alanlar, hastalar ile olan iletişim, aile ve arkadaş ilişkileri, hekimler ile iletişim değişkenlerinin etkilediği; yaş, çocuk sahibi olma durumu, eğitim, anne- baba eğitimi, ekonomik durum, en fazla yaşamış olduğu yerleşim birimi, bakmakla yükümlü olduğu birey, çalışma süresi, çalışma ortamından memnun olup-olmama durumu, fiziksel sağlık durumu, ruhsal sağlık durumu, yöneticiler ile olan ilişkiler gibi değişkenlerin ise etkilemediği; hemşirelerin çalıştıkları klinikler ile problem çözme becerileri açısından gruplar arasında anlamlı fark olmamasına rağmen dahili 111kliniklerde çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER; acil hemşireleri, problem çözme yeteneği, algılama 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EMERGENCY ROOM AND CLINIC NURSES' PERCEPTION OF THEIR PROBLEM SOLVING ABILITY This is a descriptive research aiming to detect the ability of emergency room and clinic nurses' perception of their problem solving ability. The research was performed between April 2005 - June 2005 with the nurses working at emergency rooms and other clinics of Ege University Research and Application Hospital, Dokuz Eylül Research and Application Hospital, İzmir Atatürk Education Hospital, Alsancak Government Hospital, Dr. Behçet Uz Child Hospital, Karşıyaka Government Hospital, Yeşilyurt Government Hospital. The exemplification of the research was composed of 222 nurses who have accepted to take part in the research. In the research, the data was collected by using 'Individual Introduction Form' and 'Problem Solving Inventory' which are appropriate for nurses. The data were evaluated using the statistical package program SPSS for Windows 11.0 (Statistical Package for Social Sciences). According to the findings of the research it was seen that the nurses' perception of their problem solving ability was affected by marital status, difficulties that they had for getting over at their working field, communication with the patients, family and friend relations and variables for communicating with doctors. On the other hand, it was not affected by variables such as age, having a child or not, education, education of the parents, economic condition, the place she has lived for the longest period of time, individuals she has to take care of, working period, being satisfied with the working environment or not, physical health condition, physiological health condition and relations with the managers. It was also found that 113although there was no meaningful difference among the groups between the clinics where the nurses work and their problem solving ability, the nurses who work in interior clinics have better problem solving abilities. KEY WORDS: emergency nurses, problem solving ability, perception 114