Perkutan koroner girişiminin (PTCA ve STENT) proBNP düzeyi üzerine etkisi
The effect of percutaneous coronary intervention (PTCA and STENT) on proBNP level
- Tez No: 164281
- Danışmanlar: PROF.DR. TALAT TAVLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada koroner arter hastalarında perkütan koroner girişim (perkütan transluminal koroner anjiyoplasti + stent ) uygulanan hastaların girişim öncesi ve sonrasında alınan kanlardan bakılan NT-proBNP düzeyleri ölçülerek sol ventrikül Fonksiyonu hakkında, dolayısı ile de perkütan koroner girişimin hastaya fayda sağlayıp sağlamayacağı hakkında bir fikir elde etmek amaçlanmıştır. Çalışmada koroner arter hastalığı bulunan ve perkütan koroner girişim (PKG) /apılan 20 hastanın PKG'den hemen önce ve sonrasında en erken 15 gün önce alınan kanlarda NT-proBNP düzeyleri ölçüldü. Artmış NT-proBNP düzeyi sol ventrikül disfonksiyonu hakkında bize bilgi verdiğinden, PKG sonrasında NT-proBNP düzeyinde azalmayı dolayısı ile de NT-proBNP düzeyine bakarak PKG'in faydalı ya da faydasız olarak yorumlanıp yorumlanamıyacağı hakkında bir fikir elde etmeyi amaçladık. Ayrıca hastaların kardiyovasküler risk faktörleri belirlenerek PKG öncesi ve sonrası risk faktörleri ile NT-proBNP düzeyleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak PCI öncesinde ve sonrasında hipertansiyon, sigara, alkol, diabetes mellitus, aile öyküsü, obezite, dislipidemi olanlar ile olmayanların proBNP düzeylerinin karşılaştırılmasında ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE EFFECT OF PERCUTANEOUS CORONARY INTERVENTION (PTCA AND STENT) ON proBNP LEVEL In this study we aimed to predict the left ventricular function and therefore the benefit of the percutaneous coronary interventions(coronary angioplasty and placement of stent) by measuring the plasma NT-proBNP levels before the interventions. 20 patients had been enrolled in this study. NT-proBNP values were assessed before and 15 days after the intervention for wash up of NT-proBNP related to angioplasty. As increased values of NT-proBNP indicates left ventricular dysfunction, i/ve hypothesized that decreased values of NT-proBNP after the intervention could predict more benefit for the patient from the percutaneous coronary interventions. Furthermore, we evaluated the correlation of cardiac risk factors with NT-proBNP values before and after the intervention. We could not find significant difference between the plasma levels of NT-proBNP before and after the interventions in patients with and without coronary risk factors such as hypertension, cigarette smoking, alcohol abuse, diabetes mellitus, early coronary disease in family, obesity or dyslipidemia.