Açık kalp cerrahisinde trimetazidinin myokard korumasındaki yeri
The effect of trimetazidine in myocardial protection in cardiac surgery
- Tez No: 164280
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN İŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VII. ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı CABG operasyonları sırasında serbest oksijen radikalleri ölçümleri ile trimetazidinin potansiyel myokardiyal koruma mekanizmasını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Koroner arter bypass greft operasyonu olan 24 hastada çift kör prospektif randomize çalışma yapıldı. Hastaların 12'si çalışma grubu (grup T), 12'si kontrol grubunda (grup K) idi. Çalışma grubu preoperatif 2 hafta boyunca günde 60 mg oral trimetazidin aldı. Kontrol grubundaki hastalar hiçbir ilaç almadı. KPB'tan önce ve sonra SOD, GPx, MDA için seri venöz kan örnekleri toplandı ve serum konsantrasyonları ölçüldü. Sonuçlar: Her iki grup arasında yaş, kilo, KPB zamanı, kros klemp zamanı arasında anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE EFFECT OF TRIMETAZIDINE IN MYOCARDIAL PROTECTION IN CARDIAC SURGERY Objective: The aim of this study is to evaluate potential myocardial protection mechanism by trimetazidine by measurement of oxygen free radicals during coronary bypass operations. Methods: We performed a double-blind prospective randomized study on 24 patients who had coronary artery bypass operations. The study group (group T) was composed of 12 patients and the control group (group C) of 12 patients. Pretreatment was started two weeks preoperatively with trimetazidine (60 mg orally per day) and the control group did not receive any medication. Serial blood samples for superoxide dismutase, glutathione peroxidase and malondialdehyde were collected before and after the cardiopulmonary bypass and serum concentrations of them were measured. Results: No significant differences in age, body weight, CPB time, and cross-clamp time were observed between the two groups.