İnley restorasyonların kavite duvarına adaptasyonu ve mikrosızıntısı üzerine kavite preparasyon tekniklerinin ve farklı materyallerinin kullanımının etkisi
The effect of cavity preparation techniques and different materials on the marginal adaptation and microleakage of inlay restorations
- Tez No: 164282
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA BALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
-132 VII. ÖZET Inley restorasyonların başarısında ideal bir kavite formunun oluşturulabilmesi ve restorasyonda kullanılan restoratif materyalin özellikleri önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı inley restorasyonların kavite duvarlarına adaptasyonu ve mikrosızıntısı üzerine farklı kavite preparasyon teknikleri (geleneksel frez veya sonic prep vario 60°) ve farklı yapıdaki materyallerin kullanımının etkisini incelemektir. Çalışmamızda çekilmiş, çürüksüz 154 adet büyük azı dişi kullanıldı. 4 adet diş ayrıldı kalan 150 adet diş herbirinde 75'şer adet olacak şekilde rastgele iki gruba (Grup A ve B) ayrıldı. Grup A'daki dişlere geleneksel fissür frez kullanılarak Sınıf II inley kaviteleri (okluzalde 2 mm derinliğinde, 3 mm genişliğinde aproksimalde ise 3 mm derinlik ve 3 mm genişliğinde olacak şekilde) hazırlandı. Daha sonra inley kavitesi hazırlanan dişler herbirinde 15'er adet olacak şekilde beş alt gruba ayrıldı. Grup A-1'deki dişler hibrit tip bir kompozit rezin (Brilliant Dİ) ile restore edilerek kontrol grubu oluşturuldu. Grup A-2'deki dişler aynı kompozit rezin ile direkt yöntemle hazırlanan kompozit inleylerle, Grup A-3'deki dişler ise yine aynı kompozit rezin ile indirekt yöntem ile hazırlanan kompozit inleyler ile restore edildiler. Grup A-4'deki dişler seromer esaslı bir materyal olan Artglass ile, Grup A-5'deki-133 dişler ise seramik esaslı bir materyal olan IPS Empress ile restore edildiler. Grup B'deki dişlerin inley kavitelerinin okluzal yüzeyleri Grup A'daki gibi elmas fissür frezlerle, arayüz kaviteleri ise başlangıç olarak elmas fissür frezle, esas ve son şekillendirilmesi ise sonic prep vario 60° ile hazırlandı, inley kaviteleri hazırlanan Grup B'deki dişler de herbirinde 15'er adet olacak şekilde beş alt gruba (Grup B-1, Grup B-2, Grup B-3, Grup B-4 ve Grup B-5) ayrıldı. Bu grupların restorasyonları da Grup A'da kullanılan materyaller ve teknikler kullanılarak yapıldı. Hazırlanan inley restorasyonlar kavitelere dual olarak sertleşen rezin siman (Duocement Plus) ile yapıştırıldı. Restorasyonu tamamlanan dişler 3 gün 37°C'de yapay tükürük içerisinde bekletildikten sonra 5 ve 55 C° 'de 500 kez ısısısal değişim testine tabi tutuldular. Bu işlemin sonunda her gruptaki örneklerin sızıntı testine tabi tutulacak 10 adedi % 0.5'lik bazik fuksin içerisinde 24 saat süreyle bekletildikten sonra boyadan çıkarılarak tüm örnekler şeffaf soğuk akril içerisine gömüldüler. Akrile gömülen örnekler düşük hızda kesme fonksiyonu olan kesme cihazı ile restorasyonların ortasından geçecek şekilde iki parçaya ayrıldılar ve her gruptaki 15'er dişin bazik fuksine tabi tutulmayan 5 adedi SEM'da değerlendirilmek üzere hazırlandı. SEM'da restorasyon ile kavite yüzeyi arasındaki aralanmalar incelenerek bunların boyutları kaydedildi ve daha134 sonra restorasyonların kavite duvarına adaptasyon yüzdeleri hesaplandı. 10 adet diş ise ışık mikroskobunda X32 büyütmede restorasyon ile kavite duvarı arasında mikrosızıntı oluşumu açısından değerlendirildiler. Kavite preparasyon yöntemlerinin kavite yüzeyindeki direkt etkilerini inceleyebilmek için çalışmanın başında ayrılan 4 dişe Grup A ve Grup B'deki (herbirinde 2 adet olacak şekilde) gibi inley kaviteleri hazırlandı ve bu kavitelerin yüzeyleri SEM'da incelendi. SEM ile yapılan değerlendirme sonucunda kavite preparasyonu sonik prep vario 60° ile hazırlanan restorasyon gruplarının (Grup B) kavite duvarına adaptasyonlarının kavite preparasyonu geleneksel frez ile hazırlanan restorasyon gruplarının (Grup A) kavite duvarına adaptasyonlarından daha iyi olduğu ve aralarında istatistiksel olarak önemli farklılıkların olduğu belirlendi (p0.05), aproksimal bölgede ise kavite preparasyonu sonik prep vario 60° ile hazırlanan restorasyon gruplarının kavite duvarına adaptasyonunun kavite preparasyonu geleneksel frez ile hazırlanan restorasyon gruplarının kavite duvarına adaptasyonundan daha iyi olduğu ve aralarında istatistiksel olarak önemli farklılıkların olduğu gözlendi (p0.05). Her iki grupta da en fazla sızıntının Brilliant kompozitle restore edilen kontrol gruplarında (Grup A-1 ve Grup B-1) gözlendiği tespit edildi. Ayrıca tüm gruplarda aproksimal bölgede okluzal bölgeye oranla daha fazla sızıntı olduğu gözlendi.Bu doğrultuda inley restorasyonların yapımında kavite preperasyonunda sonik prep vario 60° gibi uçların kullanımının geleneksel frezlere göre tercih edilebileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca inley materyali olarak seramik esaslı inley materyali IPS Empress'in ve direkt veya indirekt yöntemle hazırlanan kompozit rezinlerin inley materyalleri olarak tercih edilmesi de inley restorasyonların başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Preparing an ideal cavity form and the characteristics of the restoration materials have great importance in the success of inlay restorations. The aim of the present study was to evaluate the effect of different cavity preperation techniques (conventional bur ör sonic prep vario 60°) and the use of different materials in microleakage and the adaptation of inlay restorations to the cavity margins. For this purpose, 154 extracted molar teeth without decay were used. 4 teeth were seperated and remaining 150 teeth were randomly distributed into two groups (Group A and Group B) which consisted of 75 teeth in each. Class II inlay cavities, 2 mm deep and 3 mm wide in ocdusal direction and 3 mm deep and 3 mm wide in approximal direction, were prepared in Group A with conventional fissur bur. These teeth with inlay cavities were then distributed into fıve different subgroups, consisted of 15 teeth each. The teeth were restored with hybrid type resin (Brilliant) as a control group (Group A-1), with direct composite inlay with same type of resin (Group A-2), indirect composite inlay with same type of resin (Group A-3), a ceromer- based material, Artglass (Group A-4), and a ceramic- based material, IPS Empress (Group A-5).in group B, occlusal surface of inlay preperations were prepared with diamond fissur burs as in Group A. Approximal cavities were preperad initially with diamond fissur bur and the final and main form was shaped with sonic prep vario 60°. in Group B, the teeth with inlay cavities were again distributed into five subgroups consisted of 15 teeth each (Group B-1, Group B-2, Group B-3, Group B-4, Group B-5). The restorations of these groups were performed using the same techniques and materials in Group A. inlay restorations were cemented into the cavities with dual resin cement (Duocement Plus). The teeth were then stored in artificial saliva at 37C° for 3 days and then thermocycled betvveen 5-55 C° for 500 cycles. After that, 10 teeth in each group that will be examined with microleakage test were incubated in 0.5 % basic fuchsin for 24 hours and then ali samples embedded in transperent şelf curing acrylic. Samples in acyrilic blocks were cut into two parts through a line passed into the center of restorations with low-speed cutting device and five teeth vvithout basic fuchsin application out of 15 teeth from each group were prepared for SEM evaluation. The gaps betvveen the restoration and cavity surface was observed, the sizes of these gaps vvere recorded and then the percentages of adaptation through the cavity margins vvere calculated. 10 teeth vvere evaluated with a light microscope, at X32 magnification to139 observe if there was microleakage between cavity margins and restoration. Inlay cavities were preperad on four teeth which were separeted at the begining of the study as in Group A and B, 2 teeth in each group and this cavity margins were observed with SEM to evaluate the direct effects of cavity preperation methods on cavity surfaces. The adaptation of restorations prepared with sonic prep vario 60° (Group B) was observed better than the restorations with conventional bur (Group A) and the differences between both groups were found statistically significant (p0.05) but cavity margins adaptation at approximal surfaces was found to be better in restorations-140 with sonic prep vario 60° than the restorations with conventional bur and the difference was statistically significant (p0.05). The restoration with Brilliant composite (control groups) demonstrated the most increased leakage in both groups (Group A,B 1). Besides, in all groups the leakage from approximal surfaces was greater than occlusal surfaces. In this manner, it was seen that while preparing an inlay restoration the tips like sonic prep vario 60° can be prefered than conventional burs.. In addition, prefering IPS Empress ceramic inlay and composite inlays that can be prepared directly or indirectly as inlay materials will increase the inlay restorations' success.