Preterm doğumun bebeklerin görsel sistem gelişimi, ve patern reversal görsel uyarılmış kortikal potansiyel yanıtları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of effects of premature birth over development of infant visual system and patern reversal visual evoked potential responses
- Tez No: 164301
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEFİK SANAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV ÖZET Karaca, Ç. Preterm doğumun bebeklerin görsel sistem gelişimi ve patern reversal görsel uyarılmış kortikal potansiyel yanıtları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi. Ankara, 2005. Bu çalışmadaki amacımız preterm ve çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin postnatal görsel gelişimini patern reversal görsel uyarılmış kortikal potansiyel ile değerlendirmek, oflalmolojik muayene bulgularım saptayarak elde edilen verileri term doğan bebekler ile karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine ve Prematüre Retinopatisi Birimine başvuran 22 adet term ve 22 adet preterm olgu çalışmaya alındı. Görsel fonksiyonu olumsuz etkileyebilecek sistemik, nörolojik ve oflalmolojik problemi olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Tüm bebeklerin postnatal dönemdeki vücut gelişim indeksleri, sistemik hastalıkları incelendi. Olguların tam oftalmolojik muayeneleri ve geçici patern reversal görsel uyarılmış kortikal potansiyel (GUKP) ölçümleri postkonsepsiyonel 56. haftadan başlayarak 16 hafta ara ile toplam 3 kez yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karaca, Ç., The evaluation of effects of premature birth over development of infant visual system and patern reversal visual evoked potential responses. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmology, Ankara, 2005. The main purpose of this study is to evaluate the effects of premature birth over infant visual system, patern evoked cortical response development and compare with age matched term born infants. 22 premature, very low birth weight infants and 22 age matched term born infants were included in this study. Infants with systemic, neurological and ophthalmological problems those might effect visual function were excluded. The postnatal medical history and body development indices were reviewed. Ophthalmological examination and patern reversal VEP measurements were carried out at 16 weeks intervals for 3 times, starting from postconceptional 56. week.