Serviks ve endometrium kanserinde sentinel lenf nodu uygulamaları ve dendritik hücre analizi
- Tez No: 164300
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRAY CANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Jinekolojik kanserlerde Sentinel lenf nodu (SLN) uygulamaları ile ilgili sınırlı sayıda çalışmalar mevcuttur ve antijen sunucu hücreler olan dendritik hücre analizi konusunda ise bildiğimiz kadarıyla henüz araştırma bulunmamaktadır. Bu prospektif çalışmada erken evre, 32 serviks ve 24 endometrium kanserli toplam 56 hastada preoperatif lenfosintigrafi (LS), intraoperatif gama prob ve mavi boya yöntemleri kullanılarak SLN prosedürünün uygulanabilirliği araştırılmıştır. Ayrıca endometrium kanserinde tümör içermeyen SLN ve nonSLN'ı S-100 (+) dendritik hücre sayıları açısından karşı laştı rılm işti r. Rutin histopatolojik incelemede H&E ile metastaz saptanamayan SLN'ları mikrometastaz varlığı açısından immunohistokimya ve atlayarak seri kesitler ile tekrar incelenmiştir. Her iki hasta grubunda da SLN bulma başarısı en yüksek yöntem %100 ile gama prob, 2. yöntem sırasıyla %87,5 ve %90,9 ile LS ve 3. yöntem %68,8 ve %83 ile mavi boya olmuştur. Hasta başına gama prob ile çıkarılan ortalama SLN sayısı serviks ve endometrium kanserlerinde sırasıyla 2,09 (1-5) ve 2,04 (1-5) olarak bulunmuştur. Rutin H&E ile metastaz saptanmayan iki hastada (bir serviks ve bir endometrium kanserinde) immunohistokimya ve seri kesitte mikrometastaz saptanmıştır. Serviks ve endometrium kanserlerinde histopatolojik analize göre, SLN'nun lenf nodlarındaki metastazı saptama açısından negatif öngörü değerleri sırasıyla %100 ve %95, yanlış negatif sonuçlar 0 ve 1 bulunmuştur. Gama prob ile bulunan SLN'ın büyük bir çoğunluğu (sırasıyla %80,6 ve %74) eksternal iliak ve obturatuar lokalizasyondadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Few studies have examined the feasibility of sentinel lymph node (SLN) procedure in gynecological tumors and according to our knowledge there has been no study so far on the analysis of antigen presenting dendritic cell in these tumors.The aim of this prospective study was to evaluate the feasibility of SLN detection in a total of 56 patients with early stage cancer (n=32 with cervical and n=24 with endometrial cancer) by using preoperative lymphoscintigraphy (LS), intraoperative gamma probe and blue dye. Additionally, the mean number of S-100 (+) dendritic cells in tumor-free SLN was compared with that of nonSLNs in endometrium cancer. SLN, which were negative by routine H&E examination were histopathologically re evaluated for the presence of micrometastasis by step-sectioning and immunohistochemistry. In both groups of patients with cervical and endometrial cancer the most sensitive method for SLN detection was gamma probe with a detection rate of 100%, followed by LS (87.5% and 90.9%) and blue dye (68.8% and 83%, respectively). The average number of SLNs per patient detected by gamma probe in cervical and endometrial cancer patients was 2.09 (1-5) and 2.04 (1-5), respectively. Micrometastasis not found by routine H&E staining were found by immunohistochemistry and step- sectioning in two patients ( n=1 cervical, n=1 endometrial cancer). On the basis of the histopathological analysis, the negative predictive value for predicting metastasis in patients with cervical and endometrial cancer were 100% and 95%, and false negative results were 0 and 1, respectively. The most common localization of the SLN was external iliac and obturatuar sites (80.6% and 74% respectively).