Hepatit C enfeksiyonu olan hemodiyaliz hastalarında immün sistem
  1. Tez No: 164305
  2. Yazar: HAYRİYE SAYARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ERKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği (KBY) genel populasyon arasında giderek artmakta ve önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Hemodiyaliz (HD) KBY'de yaygın kullanılan bir tedavi türüdür. HD'in uzun süreli başarılı kullanımında ciddi bakteriel ve viral enfeksiyonların görülebilir. Epidemiyolojik çalışmalarda enfeksiyonlar, kronik HD hastalarında mortaliteyi arttıran nedenler arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır. KBY'de bakteriel ve viral enfeksiyonlardeki yüksek risk immün yetersizlik ile ilgilidir. Üremik toksinler hücresel immünitede defekte yol açabilir. Üremide gelişen lenfosit, granülosit ve monosit fonksiyon bozuklukları hakkında klinik deliller vardır. KBY'li hastalar HCV enfeksiyonu için risk altındadırlar. Kan ürünleri tarnsfüzyonu, organ donörleri ve HD ünitesindeki diğer hastalar başlıca kaynaklardır. Bazı HD ünitelerinde HCV oldukça sık görülmektedir. Çalışmamızda KBY'li anti HCV pozitifliği olan hastalarda immün fonksiyonları araştırdık. Kronik HD tedavisi alan 55 hasta ve 21 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hasta grubu 34 kadın 21 erkekten oluşuyordu, ortalama yaş 46,5±16,1(18-77) yıl, ortalama HD tedavi süresi 3,5 ± 2,9 (1-15) yıldı. Sağlıklı kontrol grubu 11 kadın, 10 erkek, ort. yaş40,5±13,3 (18-61) yıl idi. Hastalardan kan örnekleri alındığında, aktif enfeksiyon, inflamatuar hastalık, diyabet ve immün sistem hastalıkları yoktu. Hastalar bir immünsupresif ilaç kullanmıyorlardı. HIV ve HbsAg pozitifliği yoktu. Kan örnekleri haftanın ikinci HD seansından önce aç karına alındı. Sağlıklı kontrol grubundan da sabah aç karına örnekler toplandı. Tüm hasta ve sağlıklı gönüllülerde serum üre, kreatinin, anti HCV, anti HBs, immünonefelometrik yöntemle IgA, IgG, IgM düzeyleriölçüldü.“Flow cytometry”ile CD4, CD8, CD19, CD16-56 lenfositler sayıldı. Kt/V değeri DOQI kılavuzuna göre hesaplandı. Lenfosit ve lenfosit subgrupları HD hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. [1439.546±546 (HCV-), 1353±313 (HCV+), 2555±663 (sağlıklı kontrol grubu) p< 0,001] IgG, IgM ve ALT değerleri HCV pozitif HD hastalarında HCV negatif HD hastalan ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti. (14,5±5,1 g/dl ve 11,8±3,1 g/dl p=0.03, 1,3±0,7 g/dîve 0,9±0,4 g/dl, p=Ö.Û2, 29±23 U/L ve 15±9 U/L p=0.005 sırasıyla) CD4/CD8 gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Sonuç olarak; IgG, IgM değerleri HCV pozitif HD hastalarında HCV negatif HD hastalarına göre anlamlı olarak yüksekti. Bunu klinik önemi anlaşılamamıştır, bakılan diğer parametrelerde (IgA, CD4, CD8, CD19, CD16-56), HCV + ve HCV - hastalar arasında anlamlı bir fark saptanamadı. HCV'nin immün sistem üzerindeki etkilerinin anlaşılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic renal failure is a major public health issue due to its high prevalence among the general population. Hemodialysis (HD) is a widespread option for end stage renal disease (ESRD) patients. Long term succes of dialysis is, however, limited by a high rate of serious bacterial and viral infections. Epidemiological studies indicate that in chronic HD patients, bacterial and viral infections take second place in mortality and morbidity, behind cardiovascular disease. The high risk of bacterial and viral infections in ESRD patients are related to an acquired immunodeficiency. Uremic toxins may cause defects in cell mediated immunity. Clinical evidence of impaired lymphocyte, granulocyte, and monocyte functions, wihch progress during the development of uremic syndrome, has been reported. Patients with ESRD are at risk of acquiring HCV infection from blood product transfusions, organ donors, or other patients in HD units. Chronic hepatitis C virus (HCV) is very prevalent in some HD centers. We have investigated immune responses in chronic renal disease patients with regard to HD and HCV infection. We studied 55 patients with ESRD on chronic HD and 21 healty subjects. Patient group included 34 female and 21 male with mean age of 46,5±16,1(18-77) years. The mean time on HD was 3,5 ± 2,9 (1-15) years. Healty persons were 11 female and 10 male with mean age 40,5±13,3 (18-61) years. At the time of sampling no patient had an active infection, ongoing inflammatory disease, diabetes mellitus, and immune disorders. Moreover no patient was taking immunosupressive drugs. With respect to virological status, no patient was HIV positive or hepatitis B surface antigen positive. All blood samples were drawn before second dialysis session of the week. In healty volunteers they were collected in the morning, in fasting subjects. Forall patients and healty volunteers' serum urea, creatinine, anti HCV antibody, anti HBs antibody was measured. Serum concentrations of IgG, IgM, and IgA were measured by immunonephelometry. Lymphocytes were analyzed by flow cytometry. CD4, CD8, CD19, CD16-56 lymphocytes were measured. Kt/V values were calculated according to DOQI guideline. Lymphocyte and lymphocyte subgroups values of hemaodialyzed patients were significantly lower than healty persons [1439.546±546 (HCV-), 1353±313 (HCV+), 2555±663 (healty persons) p< 0.001]. IgG, IgM and ALT levels of HCV positive hemodialysis patients were significantly higher compared with HCV negative hemodialysis patients (14,5±5,1 g/dl vs 11,8±3,1 g/dl p=0.03, 1,3±0,7 g/dl ve 0,9±0,4 g/dl, p=0.02, 29±23 U/L ve 15±9 U/L p=0.005 respectively). There was no difference for CD4/CD8 ratios. In conclusion, IgG and IgM levels of HCV + hemodialysis patients were higher than negatives, no other difference was observed between groups, the clinical importance of this difference could not be interpreted, further large scale studies are needed to determine the effect of HCV on immune functions in HD patients.