Hacettepe Üniveristesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Alerji ve Astım Ünitesi'ne başvuran hastalarda astım hastalığının maliyeti
  1. Tez No: 164304
  2. Yazar: NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET PEKCAN, DOÇ. DR. NESRİN ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Tez sahibi: Dr. Nazım Ercüment BEYHUN Tez: Halk Sağlığı Uzmanlık Tezi olarak hazırlanmıştır (Ankara, 2005). Araştırma, Hacettepe Üniversitesi ihsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne başvuran 3-16 yaş grubu astım hastaları ve ebeveynlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hastalar ortalama 9,2±3,4 yaşındadır (ortanca=9)ve yaklaşık 2/3'ü erkektir. Araştırmaya katılanların %67,8'inin hastalık şiddeti hafif aralıklıdır. Kişi başı ortalama toplam tıbbi giderler 690,6±463,3 YTL'dir. Kişi başı ortalama toplam tıbbi olmayan giderler 297,2±568,1. Toplam giderler kişi başı 987,9±757,0YTL (726,3 $) olarak belirlenmiştir (ortanca=830,8 YTL). Hastalığa bağlı maliyetlerin %56,4'ü kamu tarafından karşılanmaktadır. Bu düzey doğrudan tıbbi giderler için %80'lere yaklaşmaktadır. Hastalık şiddeti ve koruyucu ilaç kullanımı toplam giderlerin belirleyicileri olarak saptanmıştır. Hastalığın iyi kontrolü her ne kadar ilaç giderlerini artırsa da hastaneye yatışları azaltması nedeniyle maliyetlerin azaltılmasında anahtar rol oynamaktadır. Astım konusunda birinci basamak sağlık kuruluşları hastalarca çok az kullanılmaktadır ve bu durum ikinci ve üçüncü basamağın kullanımını artırmakta ve maliyetlerin yükselmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda birinci basamağın organizasyonu ve daha fazla kullanımı astıma bağlı maliyetlerin azaltılmasında en önemli yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Thesis Owner: Nazım Ercüment BEYHUN Thesis: It was prepared as a thesis of specialty of Public Health The survey was conducted at Hacettepe University İhsan Dogramaci Children Hospital Allergy and Asthma Unit with the participation of 3-16 years old patients and their parents. Mean age of the patients was 9,2 ±3,4 and three of four were boys. 67.8% of the patients had mild intermittant asthma. Average annual direct cost per patient was determined as 726.3 $. 56.4% of the funding of the costs were carried by public. The rest 43.6 was carried by out-of pocket payments of the families. Disease severity and the use of preventive drugs were maintained as the most important determinants of cost of childhood asthma. Adequate control and management of disease was key factor to reduce the costs by reducing hospitalisation although it increased the drug use. Primary health care facilities were not considered by parents to receive health service due to asthma. This fact might have a possible impact on rising of the costs.