Tekrarlayan nörokardiyolojinik senkoplu çocuklarda kalp hızı değişkenliği
Heart rate variability in children with recurrent neurocardiogenic syncope
  1. Tez No: 164321
  2. Yazar: MELTEM İLERİ AKÇABOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Tekrarlayan Nörokardiojenik Senkoplu Çocuklarda Kalp Hızı Değişkenliği Senkop ani gelişen, geçici, kendiliğinden düzelen bilinç ve kas tonusu kaybıdır. Çocukluk çağında %10-15 oranında karşılaşılır. Çocukluk çağında %50-80 oranında nörokardiyojenik senkop en sık nedendir. Senkop, ciddi ve ölümcül hastalıkların ilk belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Nörokardiyojenik senkop % 10-50 oranında tekrarlayabilir. Hekim için ayırıcı tanı yapmak oldukça önemlidir. Ayrıntılı öykü ve fizik muayene ile tam konulur. Hastalara tekrarlayan nörokardiyojenik senkop durumunda sıklıkla davranış tedavisi önerilir. Nörokardiyojenik senkop mekanizması halen bilinmemekle birlikte santral reflekslerin ve otonom sinir sistemindeki değişikliğin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu değişiklikler son yıllarda kalp hızı değişkenliği (HRV) adı verilen bir yöntemle incelenmektedir. HRV özelikle eğik masa testi sırasında uygulanmış ve patofizyolojiye önemli katkılar sağlamıştır. Hastaların asemptomatik oldukları dönemde HRV değerleri incelenerek farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada tekrarlayan nörokardiyojenik senkop öyküsü olan çocukların demografik özelliklerinin belirlenmesi, asemptomatik oldukları dönemdeki HRV değerlerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması ve davranış tedavisi ile HRV değerlerindeki değişikliklerinin incelenmesi ve HRV yi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tekrarlayan nörokardiyojenik senkop öyküsü yaş ortamalan 14.1 ve kız/erkek oram 2/1 olan 27 hasta ve benzer yaş grubunda sağlıklı 27 kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Hastaların senkop öncesinde en sık baş dönmesi, göz kararması ve bulantı şikayetleri olmuştur. En fazla ani ayağa kalkma ve uzun süre ayakta durma senkobu tetiklerniştir. Hastaların %85.2'de presenkop eşlik etmektedir. Eğik masa testinde %88.9 oranında pozitiflik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heart Rate Variability in Children with Recurrent Neurocardiogenie Syncope Syncope is generally defined as a sudden, brief loss of consciousness and postural tone,usually preceded by a very short period of premonitory symptoms and signs called presyncope,and followed by a spontaneous rapid and complete recovery. Syncope in children and adolescents is common, with 10-15% estimated to have had at least one syncopal episode by age 18,and it is usually benign and easily managed. Neurocardiogenie syncope is the most common cause of syncope in pediatric patients with the rate of 50-80%. Recurrence rate is about 10-50%. The mainstay of management of syncope consists of advice and education on the various factors that leads fainting. The disturbance in the autonomic nervous system's control of heart rate and blood pressure causes syncope. Heart rate variability (HRV) is a new and useful tool that might provide indices of autonomic modulation of the sinus node. HRV is used to evaluate the responses of patients who had neurocardiogenie syncope during head-up tilt test. The detailed information about the pathophysiology of neorocardiogenic syncope was obtained. There was a great deal about the 24 hour HRV indices about symptom- free periods. The results are some conflicting in children. The aim of the study was to evaluate the demographic values of the children who had recurrent neurocardiogenie syncope, to compare the HRV indices during symptom free periods with the healthy control group, to evaluate the changes in HRV indices by the educational treatment approach, to get the factors that influence HRV values. Twenty-seven patients who had recurrent neurocardiogenie syncope (mean age 14.1 years, female/male: 2/1) and twenty-seven healthy volunteers were included in the study. The most common complaint before fainting were dizziness and nausea. Most patients complained that long standing up and standing up suddenly were the most situations that they had fainted. In the 88.9% of patients, the head-up tilt test were found to be positive.