Radikal protatektomi sonrası orta ve yüksek riskli hasta grubunda prognastik faktörler ve hücre siklususnu düzenleyen proteinlerin (p53, ki67, bcl-2) biyokimyasal relapsi göstermedeki rolü
The role of prognastic factors and cell cycle regulatory proteins (p53, ki67, bcl-2) in biochemical relapse after radical prostatectomy (RP) in intermediate and high risk group
- Tez No: 164326
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK BAYDAR, PROF.DR. HALUK ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Başeskioğlu B. Radikal prostatektomi sonrası orta ve yüksek riskli hasta grubunda prognostik faktörler ve hücre siklusunu düzenleyen proteinlerin (p53, ki67 ve bcl-2) biyokimyasal relapsı belirlemedeki rolü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Tezi. Ankara, 2005. Radikal prostatektomi sonrası biyokimyasal rekürrensi öngörmede prognostik faktörler ve immünohistokimyasal belirteçlerin (p53, bcl-2 ve ki67) rollerini araştırmak. 1992- 2001 yılları arasında radikal prostatektomi yapılmış orta ve yüksek risk grubu 71 hasta çalışmaya alındı. Ortalama takip süresi 61,2 ay (25-112), ortalama tam yaşı 62,1 yıl ve ortalama PSA seviyesi 9,8 ng/ml olarak bulundu. Doku mikrodizileri oluşturuldu. Yaş (62 yıl), serum PSA değeri (9,8ng/dl), klinik evre (Tlc ve diğer), Gleason skoru (7), spesimendeki tümör yüzdesi (%5), prostat dışı uzanım (EPU), cerrahi sınır (CS) pozitifliği, seminal vezikül ve lenfovasküler invazyon (SVİ ve LVİ), patolojik evre ve D'amico ve arkadaşlarının tanımladığı 'combined modality staging (CMS)' risk grupları, potansiyel prognostik değişkenler olarak değerlendirildi. Rekürrense kadar geçen ortalama süre 36,4 ay ve 5 yıllık PSA rekürrenssiz sağkalım oram ise %72,2 olarak bulundu. Tek değişkenli analizde yaş, ameliyat öncesi PSA, bilateralite, EPU, tümör hacmi, LVİ, moleküler belirteçlerin ekspresyonu ve evrenin PSA rekürrenssiz sağkalım üzerine etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Başeskioğlu B. The role of prognostic factors and cell cycle regulatory proteins (p53, ki67, bcl-2) in biochemical relapse after radical prostatectomy (RP) in intermediate and high risk group. Hacettepe University Faculty of Medicine. Thesis in Urology. Ankara 2005. To analyze the predictive role of prognostic factors and immunohistochemical marker expression (p53, Kİ67 and bcl-2) in biochemical failure following RP. Seventy-one intermediate and high risk group patients who underwent radical prostatectomy between 1992 and 2001 were selected. Mean follow-up period, age and PSA levels were 61.2 months, 62.1 years and 9.8 ng/ml, respectively. Tissue microarrays were prepared. Age (62 years), serum PSA (9.8 ng/dl), clinical stage (Tic and >cT2), Gleason score (7), tumor volume (%5), extraprostatic extension (EPE), positive surgical margin (SM), seminal vesicle and lymphovascular invasion (SVI and LVI), pathologic stage and 'combined modality staging (CMS)' risk groups as described by D'amico et al. have been evaluated as the potential prognostic factors. Mean time to recurrence was 36.4 months and 5 years relapse free survival rate was found to be 72.2%.