3 tesla manyetik rezonans görüntüleme ile beyin tümörlerinde perfüzyonun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164327
  2. Yazar: SENEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞENUR CİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
in ÖZET Beyin tümörleri çocuklar ve erişkinlerde önemli morbidite ve mortalite nedeni olup tedavi yaklaşımlarını ve prognozu tümörün histopatolojik yapısı ve dolayısıyla mikrovaskülarizasyonu belirlemektedir. Hızlı eko-planar görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesi perfüzyon manyetik rezonans (MR) görüntülemenin beyin tümörlerinin vaskülarizasyonunun değerlendirilmesinde kullanılmaya başlamasını sağlamıştır. Perfüzyon MR görüntüleme ile elde edilen serebral kan hacmi haritaları ve ölçümleri sterotaktik biyopsinin yönlendirilmesinde, glial tümörlerin preoperatif derecelendirmesinde, nonneoplastik süreçlerle tümörlerin ayrımında, metastatik ve primer glial tümör ayrımında ve tümörlerin tedaviye verdiği yanıtın izlenmesinde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada yaşlan 2 ile 79 arasında değişen 45 hastanın dinamik kontrastlı hassasiyet ağırlıklı eko-planar perfüzyon MR görüntülemesi ile lezyonlarm göreceli serebral kan hacmi (gSKH) ve göreceli serebral kan akımı (gSKA) ölçümleri değerlendirildi. 13 yüksek dereceli ve 13 düşük dereceli nöroepitelyal tümör karşılaştırıldığında yüksek dereceli tümörlerde gSKH ve gSKA değerleri istatistiksel değerlendirmede anlamlı olarak yüksek bulundu. Yüksek dereceli nöroepitelyal tümörlerle metastazlar (5 olgu) ve meninjiomlann (10 olgu) gSKH ve gSKA değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Metastazlardan ve yüksek dereceli nöroepitelyal tümörlerden yapılan perilezyoner gSKH ölçümleri arasında nöroepitelyal tümörlerde yüksek olmak üzere anlamlı fark bulundu. Tüm olgular değerlendirildiğinde gSKH ve gSKA değerleri güçlü korelasyon göstermekteydi. Bu çalışmada elde edilen bulgular literatürdeki az sayıdaki çalışmanın bulgularıyla benzerlik göstermektedir. Farklı histopatolojik yapısı nedeniyle tümör gruplarına dahil edilmeyen 2 medulloblastomun düşük SKH ve SKA değerleri gösterdiği; biri hemanjioblastom olan ancak diğerinin patolojik tanısı bulunmayan 2 mural nodüllü kistik lezyonda mural nodulun nispeten yüksek SKH ve SKA değerleri gösterdiği saptandı. Bu çalışma tümör mikrovaskülarizasyonunu gösteren bilgiler veren dinamik kontrastlı hassasiyet ağırlıklı eko-planar perfüzyon MR görüntülemenin beyin tümörlerinin preoperatif tanısında konvansiyonel MR görüntülemenin tamamlayıcısı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Brain tumors cause significant morbidity and mortality in children and adults. Therapeutic approaches and prognosis depend on histopathologic structure and microvascularization. The development of fast echo-planar imaging techniques has led to evaluation of microvascularization in brain tumors by perfusion magnetic resonance (MR) imaging. Cerebral blood volume maps and measurements provided by perfusion magnetic resonance imaging can be used to guide sterotactic biopsy, evaluate glial tumor grade preoperatively, differentiate between nonneoplastic lesions and tumors, differentiate between primary brain tumors and metastases and follow tumor response to therapy. In this study 45 patients, age ranged from 2 to 79, underwent dynamic contrast- enhanced susceptibility-weighted echo-planar perfusion MR imaging. The lesions were evaluated by mesurements of relative cerebral blood volume (rCBV) and relative cerebral blood flow (rCBF). When comparison was made between 13 high grade and 13 low grade neuroepithelial tumors by means of statistical analysis, rCBV and rCBF values were significantly higher in high grade tumor group. When metastases (5 cases) and meningiomas (10 cases) were compared with high grade neuroepithelial tumors, the differences were not statistically significant. However peritumoral rCBV measurements of high grade neuroepithelial tumors were significantly higher than peritumoral rCBV measurements of metastases. There was a strong correlation between rCBV and rCBF values when all patients were evaluated. The results ot this study showed similarity to the results of the few studies in the literature. 2 medulloblastomas which were not included in the study group because of different histopathologic characteristics revealed low rCBV and rCBF values. The mural nodules of 2 cystic lesions (one was hemangioblastoma however the other had no pathologic diagnosis) which were also excluded from tumor groups showed high rCBV and rCBF values. This study suggests that dynamic contrast-enhanced susceptibility-weighted echo- planar perfusion MR imaging provides useful data about tumor microvascularization and can be used complemantary to conventional MR imaging in preopetative evaluation of brain tumors.