Wilson hastalığında kemik mineralizasyonu
Bone mineralization in Wilson's disease
  1. Tez No: 164330
  2. Yazar: AHMET ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Osteoporoz yaygın bir sağlık problemidir ve başlıca sonucu ise kırık riskindeki artıştır. Kronik hastalığı olan çocuklar osteoporoz ve kemik demineralizasyonu açısından daha fazla risk faktörüne sahiptir. Wilson hastalığında (WH) kemik mineralizasyonu hakkındaki bilgiler yetersizdir. Kemik mineralizasyonunu değerlendirmek için en sık kullanılan yöntem“Dual enerji x ışını absorbsiyometresi”(DEXA) yöntemidir. Bu çalışmanın amacı da WH olan çocukların kemik mineralizasyonunu DEXA yöntemi ile değerlendirmektir. Bu çalışmada WH olan 27 çocukta DEXA yöntemi ile lumbar vertebralarda (L1-L4) kemik mineral içeriği (KMİ) ve yoğunluğu (KMY) ölçülüp, yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 54 sağlıklı kontrolle karşılaştırıldı. Ayrıca WH dışındaki nedenlere bağlı sirozu olan 33 çocuktan oluşan ikinci bir kontrol grubu da dahil edildi. Wilson hasta grubunda yaş ortalaması 12,8 ± 3,4 yıl olan 27 çocuk ve ergen (11 kız, 17 erkek) vardı. Bir hasta dışında tüm hastalar D-penisilamin ve çinko tedavisi (ortalama süresi 45,1 ± 41,6 ay) alıyorlardı. WH grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında fark olmamakla birlikte siroz hasta grubunun yaş, boy, ağırlık ve puberte evreleri diğer iki gruptan daha azdı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a common health problem and may cause an increased risk of fractures. Children with varied chronic diseases have more potential risk factors for bone demineralization and osteoporosis. Data on bone mineralization in Wilson's diease patients are scare. Dual-energy x-ray absorptiometry is the most commonly used method for evaluation of bone mineralization. The purpose of this study is to evaluate the bone mineral status of children with Wilson disease. In this study we measured bone mineral content (BMC) and areal bone mineral density (BMD) of the lumbar spine (L1-L4) in 27 children with WD by DEXA and compared with 54 age and gender matched healthy controls. We also involved a second control group, which comprised 33 children with non-Wilsonian cirrhosis. WD group consisted 27 children and adolescents (11 girls,16 males) aged 12,8±3,4 years. All patients except one received d-penicillamine and zinc treatment for a mean period of 45,1±41,6 months. Although there was no statistically significant difference between WD patients and healthy controls, age, weight, height and pubertal stages of non-Wilsonian patients were lower than the other 2 groups (p0,05).