Kolorektal karinogenezde TGF-beta smad arayolu, matriks metalloproteinazlar ve doku inhibitörleri ile ilişkisi
The significance of TGF-beta/smad pathway in association with matrix metalloproteinases and their tissue inhibitors in adenoma-carcinoma sequence of the colorectum
- Tez No: 164346
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU ENSARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Kolorektal Karsinogeııezdc TGF-p/Smad Arayolu ve Matriks ınetalloproteinazlar ve Doku taıhibitörleri ile İlişkisi Kolorektal kanserler akciğer ve meme karsinomalarından sonra en sık ölüme yol açan ncoplazilerdir. Fearon ve Vogelstein tarafından ortaya konulan kolorektal karsinogetıez modelinde normal hücreden karsinotna dek progrese olan süreçte gözlenen bir dizi mutasyon sonucunda kolon epîtelinîn dereceli olarak maligniteye doğru transformasyon gösterdiği saptanmıştır. Tanımlanan bu klasik modelde yer alan APC, k-ras, p53 tümör supresör gen mutasyonlan dışında günümüzde farklı moleküler değişikler ve allernatif sinyal iletim arayolları da tanımlanmıştır. Çalışmamızda doku“array”tekniği ve immunhistokimya yöntemi ile adenoma-karsinoma sekansına göre gruplandmlrmş doku örneklerinde APC/p-catenin arayolu, TGF-p/Smad arayolu ve karsinogenezde invazyon ve metastaz yanısıra neoplazi gelişiminde de rol oynadığına dair kanıtlar bulunan enzim grubu; matriks metailoproteinazlar ve bunların doku inhibitörlerinin sekansdaki yeri ve etkileşimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The significance of TGF-[VSmad pathway in association with matrix metalloproteinases and their tissue inhibitors in adenoma-carcinoma sequence of the colorectum Colorectal cancer is the third tumour group causing death following lung and breast cancers. According to the colorectal carcinogenesis model proposed by Fearon and Vogelstein, a series of mutations take place in the neoplasic progression from normal colorectal epithelium to carcinoma. In this well recognized model many different molecular pathways are affected by various mechanisms including mutations in the APC, k-ras and p-53 suppressor genes. In our study, a large series of cases grouped according to the adenoma-carcinoma sequence were analysed for molecules of APC/p-catenin pathway, TGF-p/Smad pathway toghether with matrix metalloproteinases and their tissue inhibitors using tissue array and immunohistochemistry techniques in order to evaluate their role in the sequence. Our results showed that.