Kolon kanserli hastalarda pre ve post-operatif serum c-erbB-2 onkoproteini ve büyüme faktörleri düzeylerinin değerlendirilmesi
evaluation of the levels of pre and postoperative growth factors and c-erbB-2 oncoprotein in patients with colon cancer
  1. Tez No: 335992
  2. Yazar: EYLEM EFE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
6.ÖZETSon yıllarda yapılan birçok çalışma büyüme faktörlerinin karsinogenezde önemli rolleri olduğunu göstermektedir. Büyüme faktörleri farklı dokular tarafından belli uyaranlara karşı salgılanırlar ve başlıca görevleri hücre bölünmesi ve farklılaşmanın kontrolüdür. Mutasyonel birikim sonucu büyüme faktörlerini kodlayan genlerin onkogenlere dönüşümü büyüme üzerindeki kontrolün kaybolmasına ve hücrenin hızla çoğalarak bir tümör hücresine dönüşmesine neden olmaktadır. Birçok tümör hücresinde büyüme faktörleri veya analogları sentezlenmektedir. Bu çalışmada kolorektal kanserli ve kolorektal polipli hastalarda bu büyüme faktörlerinden EGF, TGF ß1, IGF-I ve çözünebilir c-erbB-2 onkoproteini düzeylerinin prediktif değeri olup olmadığının belirlenmesiyle birlikte prognostik faktörlerle ilişkileri ve tedavi hedefi olarak dikkate alınabilirlikleri konusunda bulgular saptanması amaçlandı.Üç çalışma grubu oluşturuldu. Bunlardan malign grup 31 kolorektal kanserli hastadan, benign grup 23 kolorektal polipli hastadan ve kontrol grubu 30 sağlıklı gönüllüden oluşmaktaydı. Hastalardan cerrahi müdahele öncesi ve sonrasındaki 30. günde kan örnekleri alındı. Elde edilen serumlarda ELISA yöntemiyle EGF, TGF ß1, IGF-I ve c-erbB-2 düzeyleri belirlendi.Preoperatif IGF-I düzeyi malign grupta benign grup ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek iken preoperatif EGF düzeyi hem benign grupta hem de malign grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Preoperatif TGF ß1 düzeyi ise benign grupta kontrol grubuna göre, malign grupta hem benign hem de kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak belirlenmiştir. Postoperatif IGF-I düzeyinin malign grupta preoperatif düzeyine göre azalmasına rağmen bu istatistiksel olarak anlamlılık boyutuna ulaşmamıştır, hem malign hem de benign grubun postoperatif IGF-I düzeyleri kontrol grubu düzeyine yakın seyretmiştir. Postoperatif EGF düzeyi benign grupta preoperatif düzeye göre anlamlı derecede azalarak kontrol grubu düzeyinden anlamlı fark oluşturmayacak seviyeye inmiştir. Bununla birlikte postoperatif EGF düzeyi malign grupta preoperatif düzeye göre anlamlı derecede azalmasına rağmen kontrol grubu düzeyinden anlamlı derecede yüksek seyretmiştir. Postoperatif TGF ß1 düzeyleri hem benign grupta hem de malign grupta preoperatif düzeylerine göre anlamlı derecede azalarak kontrol grubu düzeyine yaklaşmıştır. Çalışma grupları arasında preoperatif c-erbB-2 düzeyleri bakımından anlamlı fark bulunmamış, anlamlı bir postoperatif değişim gözlenmemiştir.Kontrol grubunda yaş-VKİ, EGF-IGF I, EGF-TGF ß1; benign grupta VKİ-TGF ß1, tümör çapı-IGF I; malign grupta tümör çapı-TGF ß1 ve CA 19-9 ile CEA arasında korelasyon saptanmıştır.EGF ve TGF ß1'in serum düzeylerinin kolorektal polipli hastalarda yükselmesinin koruyucu önlemlerin alınması açısından uyarıcı olduğu, serum TGF ß1 düzeyinin kolorektal kanser tanısında ve prognozun izlenmesinde iyi bir belirteç olabileceği, serum IGF-I düzeyi ile ilgili daha güvenilir veriler elde edilebilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği, serum c-erbB-2 düzeylerinin ise kolorektal kanser açısından klinik önemi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARYRecent studies have shown that growth factors play an important role in carcinogenesis. They are secreted by specific cells which are activated by certain stimuli in different tissues. Most important functions of growth factors are on cell division and control of differentiation. Because of accumulation of mutations, within the genes encoding growth factors, these genes transform to oncogenes. This transformation leads to loss of control on growth and differentiation. Finally, normal cell transforms to a tumor cell by uncontrolled proliferation. Many of tumor cells synthesize growth factors or their analogues. In this study, it was aimed to determine the predictive values of the levels of growth factors including EGF, TGF ß1, IGF-I and soluble c-erbB-2 oncoprotein and their relationship with prognostic factors and also to detect the findings about how they could be taken into consideration as therapeutic targets in patients with either colorectal cancer or colorectal polyp.Three working groups were formed. One of them was malign group included 31 patients with colorectal cancer, other one was benign group included 23 patients with colorectal polyps and last one was control group that was constituted 30 healthy volunteers. Preoperative and postoperative 30th day, blood samples were obtained from patients. EGF, TGF ß1, IGF-I and c-erbB-2 levels were detected in obtained serum samples with ELISA.While, the preoperative IGF-I levels of malign group were significantly higher than benign group and control group, preoperative EGF levels were significantly higher in both malign and benign group than control group. It is determined that preoperative TGF ß1 levels of benign group were higher than control group and also TGF ß1 levels of malign group were significantly higher than both benign and control group. Although postoperative levels of IGF-I was lower than preoperative levels of IGF-I in malign group, it was not statistically significant. Postoperative IGF-I levels in both malign and benign group were similar to control group. There was crucial decrease in postoperative EGF levels compared to preoperative levels in benign group, resulted as there was no significant difference from levels of control group. However, in malign group, postoperative EGF levels have a significant decrease compared to preoperative levels; they were significantly higher than control group. Postoperative TGF ß1 levels were significantly lower than preoperative TGF ß1 levels of both benign and malign group, thus they were similar to control group levels. There were no significant difference between all study groups for preoperative c-erb B-2 levels and also there were no significant postoperative changes.It was founded that there were correlations between age and BMI, EGF and IGF I, EGF and TGF ß1 in control group; BMI and TGF ß1, tumor size and TGF- ß1 in benign group, CA 19-9 and CEA in malign group.It was concluded that increased EGF and TGF ß1 levels in patients with colorectal polyp are cautionary sign for protective procedures; serum TGF ß1 levels might be a good predictor for both diagnose and prognostic follow up in colorectal cancer patients; further investigations are needed to obtain more reliable data for serum IGF-I levels; serum c-erbB2 level has not clinical significance in terms of colorectal cancer.