Ankilozan spondilitli hastalarda seksüel yaşam ve sık karşılaşılan problemler
Sexual life ankylosing spondylitis patients and common problems
  1. Tez No: 164348
  2. Yazar: ENGİN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI. ÖZET Bu tez çalışmasında ankilozan spondilitli (AS) hastaların, hastalığın seksüel yaşamlarına etkilerini algılama biçimleri ve seksüel yaşamlarını etkileyen hastalığa bağlı fiziksel ve psikososyal faktörler ile bu konuda sağlık çalışanları ile iletişimleri araştırılmıştır. Bu amaçla 2004-2005 yıllarında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Servisine ve GATA Ankara Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına başvuran, modifiye New York kriterlerine göre kesin ankilozan spondilit tanısı almış, evli veya seksüel aktif toplam 62 hasta (56 erkek, 6 kadın) değerlendirilmiştir. Hastalarda fonksiyonel durum BASFİ, hastalık aktivitesi BASDAİ, genel iyilik hali BASGl, hastalığın durumu ve progresyonu BASMİ, hayat kalitesi Kısa Form 36 (Short Form 36, SF-36), depresyon varlığı Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), seksüel yaşam ve sağlık çalışanları ile iletişim Ankilozan Spondilitte Seksüel Yaşam Sorgulama Formu ile sorgulanmıştır. Hastaların %48.4'ü AS'nin seksüel yaşamlarını olumsuz etkilendiğini, %43.5'i olumsuz etkisinin olmadığını belirtirken, %8.1'i seksüel yaşamları hakkındaki soruları cevaplamam ıştır. Hastaların %24'6'sı daha önce bir sağlık çalışanının seksüel yaşamlarını sorguladığını belirtmiştir. Seksüel problemi olduğunda bir sağlık çalışanından yardım almayı düşünenlerin oranı ise %71.9 olarak tespit edilmiştir. Seksüel problemi olanlar ile olmayanlar arasında BASFİ skorları, ortalama BDÖ skorları ve SF-36'nın enerji/bitkinlik, mental sağlık ve genel sağlık algılanması alt ölçeklerinde istatiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır. AS'li hasta rehabilitasyonunda tüm diğer rehabilitasyon programlarında olduğu gibi multidisipliner bir yaklaşım gerekliliği kaçınılmazdır. Hastanın fiziksel sıkıntıları kadar, psikososyal ve elbette seksüel sıkıntıları da değerlendirilmelidir. 45
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The aim of this study is to assess how the patients with ankylosing spondylitis perceive the effects of the disease on their sexual lives; physical and psychosocial factors relevant with the disease that affect their sexual lives and also to assess the communication between the patients and the health professionals. With this purpose, 62 married or sexually active patients were assessed, who have applied to GATA Haydarpaşa Training Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Department and to GATA Ankara Physical Medicine and Rehabilitation Department at 2004-2005, and certainly diagnosed of ankylosing spondylitis according to modified New York criteria. Patients were assessed with various scales or indexes; functional status with BASFI, disease activity with BASDAI, general health condition with BASGI, the present status and progression of the disease with BASMI, quality of life with Short Form-36 (SF-36), depression with Beck Depression Scale (BDS), sexual life and communication with the health professionals with Ankylosing Spondylitis Patient's Sexual Life Investigation Form. While 48,4% of the patients complained that their sexual lives were affected negatively, 43,5% claimed no negative effects and 8,1 % didn't answer anyway. Only 24,6% of the patients said that a health professional asked about their sexual lives before. It was found out that 71,9% of the patients consult a health professional when having a sexual problem. Between the patients with sexual problems and without any sexual problems, statistically significant difference was detected in terms of BASFI scores, average BDS scores and at energy/fatigue, mental health and general health perception sub-scales of SF-36. In conclusion, as well as the other rehabilitation programs, the necessity of multidisciplinary approach is inevitable in rehabilitation of the patients with AS. Psychosocial and sexual problems of the patients should be considered as well as physical problems. 46