İnce barsak patolojilerinde spiral BT enteroklizis yönteminin etkinliği
The efficacy of spinol CT enterocylsis in small bowel pothologies
- Tez No: 164354
- Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VII.ÖZET ince barsak hastalıklarının prevalansının düşük ve semptomlarının non- spesifik olmasından dolayı tanısında ve tedavisinde çoğu zaman gecikmeler olmaktadır. Bu nedenle doğru görüntüleme bu hastalıkların tespitinde çok önemlidir. Konvansiyonel enteroklizisin sensitivitesi ince barsak hastalıklarının çoğunda yüksek olmakla beraber bu yöntemin bazı kısıtlamaları bulunmaktadır. Alınan radyasyon dozunun yüksek olması, barsak duvarı ve komşu yapılar hakkında indirekt bilgiler vermesi bunlardan başlıcalarıdır. BT enteroklizis yeni bir görüntüleme yöntemi olup enteroklizis ve BT'nin avantajlarını tek tetkikte birleştirmiştir. İnce barsak patolojisi olan veya düşünülen 44 olguda BT enteroklizis yöntemiyle ince barsak incelemesi yapıldı. Nazojejunal kateter aracılığıyla %5' lik metilselüloz çözeltisi verilmesini takiben hastanın BT ünitesine transferi yapılarak BT görüntüler elde edildi. Saptanan radyolojik bulgular klinik veriler, endoskopik ve histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. BT enteroklizis tetkiki ile 44 hastanın 5'inde ince barsaklarda tumoral kitle lezyon, 6'sında plBO'nu, 19'unda Crohn hastalığı saptandı. Ondokuz olgunun 9'unda aktif enflamasyon, 10'unda ise remisyonda Crohn hastalığı teşhisi kondu. BT enteroklizis yönteminin terminal ileumu ve çekumu tutan Crohn hastalığının tespitinde sensitivitesi %86, spesivitesi ise %90 olarak hesaplandı. Crohn hastalığı olan olgularımızda barsak duvar kontrastlanmasma ve hastalığın ekstraintestinal yandaş bulgularına bakılarak aktivasyon ve remisyon ayrımı yapıldı. Histopatolojik sonuçlarla karşılaştırıldığında yöntemin Crohn hastalığının aktivasyonunu saptamada sensitivitesinin %100, spesifisitesinin ise %90 olduğu anlaşıldı. BT enteroklizis özellikle Crohn hastalığı ve bu tip enflamatuar barsak hastalıklarında olmak üzere ince barsak hastalıklarında güvenle seçilecek bir yöntemdir. Hızlı, iyi tolere edilebilen ve kolay uygulanabilir bir tetkiktir. 72
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY The low prevalance of small bowel disease and its nonspecific symptoms frequently cause delays in diagnosis and treatment. For this reason accurate imaging is important for recognition of small bowel disease. Although conventional enteroclysis has a high sensitivity for diagnosis of most small bowel abnormalities this technique has limitations, including high radiation döşe and indirect information about the status of the bovvel wall and adjacent structures. Also ekstraintestinal organs are not directly visualized. CT enteroclysis is a new imaging technigue that combines the advantages of enteroclysis and helical CT in öne technique. For 44 patients with ör suspected small bovvel pathology, small bovvel imaging was performed with CT enteroclysis. For ali these patients first nasojejunal catheter was swallowed and %5 methylcelluse was given by the catheter. Then the patients were transferred to the CT unit and CT images were obtained. The radiologic findings were compared with clinic, endoscopic and histopathologic findings. CT enteroclysis allowed the diagnosis of small-bovvel masses in 5 patients, Crohn disease in active phase in 9 patients, Crohn disease in remission phase in 10 patients and partial small bovvel obstruction in 6 patients. The sensitivity and the spesificity of CT enteroclysis for detection of ileal and ceacal Crohn disease vvas %86 and %88 respectively. in the patients with Crohn disease active and remission phase differentitation vvas made by evaluating post contrast bovvel enhancement and mezenteric additional findings. The results were compared with histopatholojic findings. The sensitivity and spesificity of CT enteroclysis in differentiating active and remission phases of the disease vvas %100 and %90 respectively. CT enteroclysis is a new technique that can be use safely in small bovvel diseases especially in enflamatuar small bovvel diseases like Crohn disease. 73