Mannoz bağlayan lektinin primer gut hastalarındaki rolü
The role of mannose binding lectin in the patients with gout
  1. Tez No: 164353
  2. Yazar: ABDULLAH İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI-OZET En sık kronik artrit sebebi olan Gut, inflamatuvar bir model olarak çalışmada kullanıldı. Bu çalışmada MBL ile klinik aktivite, lökosit, sedimantasyon hızı, C reaktif protein (CRP), kompleman C3 ve C4 seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Primer Gut hastalığı tanısı mevcut olan 38 olgu (36'sı erkek, 2'si kadın, yaş ortalamaları 57.9±14.7 yıl) çalışma grubunu oluştururken kontrol grubu iki ayrı gruptan oluşturulmuştur. Kontrol gruplarından birisi sağlıklı 24 erişkinden oluşturulan negatif kontrol grubu (10'u erkek, 14'ü kadın, yaş ortalamaları 30.2±5.3 yıl), diğeri ise primer Gut hastalığı haricinde otoimmün ya da inflamatuvar hastalık tanısı olan 18 hastadan oluşturulan pozitif kontrol grubudur (11 'i erkek, 7'si kadın, yaş ortamaları 37.7±23.1 yıl). Pozitif kontrol grubunu oluşturan 18 olgunun 8'inde (%44.4) Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), 3'ünde (%16.6) romatoid artrit, 2'sinde (%11) Behçet Hastalığı ve birer tane olmak üzere (%28) seronegatif spondiloartropati, osteoartrit, vaskülit, sistemik lupus eritematozis (SLE) ve piyoderma gangrenozum tanısı mevcuttu. MBL ortalama serum düzeyi çalışma grubunda 253±138 ng/mL, negatif kontrol grubunda 319±100 ng/mL ve pozitif kontrol grubunda 257+144 ng/mL olarak tespit edildi. Çalışmamıza genel olarak bakıldığında çalışma grubunu oluşturan gut hastalan ile hem negatif kontrol grubu (p=0.07) hem de pozitif kontrol grubu (p=0.97) arasında ve her iki kontrol gruplarının arasında (p=0.12) MBL plazma seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışma grubunun verileri incelendiğinde, MBL seviyeleri ile sedimantasyon hızı, CRP ve C3 seviyeleri arasında anlamlı düzeyde negatif korelasyon olduğu görülmektedir. Buna karşın pozitif kontrol grubunda MBL ile sedimantasyon hızı, CRP ve C3 seviyeleri arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Negatif kontrol grubunda ise MBL ile diğer veriler arasında anlamlı düzeyde bir ilişki olmadığı görülmektedir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre MBL'nin, Gut hastalığı ilk başladığında muhtemelen hastalığın etiyopatogenezi ile ilişkili olabileceği daha sonrasında ise pek fazla ilişkili olmadığı yorumunu yapmak en doğru çıkarım olacaktır. Ancak, birçok inflamatuvar hastalıkta çalışılan ve hakkında pek çok karışık veri bulunan MBL'ye ait elde ettiğimiz bu verilerin başka çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. 58
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Gout, the most frequent chronic arthritis, has been included into this study as an inflammatory model. In this study, it has been aimed to study the relationship of the mannose binding lectine (MBL), recently considered very important role in inflammatory process, with erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), levels of the compleman C3 and C4. Study group was formed by 38 patients (36 male and 2 female, 57.9±14.7 years) diagnosed as primary Gout. There were two control groups. One of the control groups was negative control group formed by 24 healthy adults (10 male and 14 female, 30.2±5.3 years) and the other was positive control group (1 1 male and 7 female, 37.7±23.1 years) formed by patients with autoimmune or inflammatory disease out of Gut. These 18 patients was consisting 8 (44.4%) with FMF, 3 (16.6%) with RA, (11%) with Behcet Disease and the others (28%) diagnosed as spondylarthropathy, osteoarthritis, vasculitis, SLE and pyoderma gangrenosum as one case for each disease. Mean MBL levels was 253±138 ng/ml, 319±100 ng/ml and 257±144 ng/ml in study group, negative and positive control group respectively. There was no significant difference between the levels of MBL of study group and both negative (p=0.07) and positive (p=0.97) control groups. It has been seen that there was a significant negative correlation between MBL levels and ESR, CRP and C3 in study group. However, there was a positive correlation between MBL levels and ESR, CRP and C3 positive control group. In negative control group, the correlation between MBL and the other parameters was not significant. As a conclusion, there should be a relation MBL in etyopathogenesis of very beginning of the disease however, there is no relation in advanced one according to our results. However, the MBL has been studied in many other inflammatory diseases, and there exist many complex findings which were clear. So our results might be sported by the other studies too. 59