Kolorektal karsinomlarda siklooksijenaz-2 belirginliğinin gösterilmesinin prognostik önemi
The impact the expression of cyclooxgenase-2 in colorectal cancer
- Tez No: 164367
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZAİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI- ÖZET Yirmi yıldan fazla bir zamandır kolon ve rektum tümörleri için tümör sensitivitesini veya rezistansını ve rekürrens olasılığını ortaya koyacak klinik araştırmalar yapılmaktadır. Karsinogenezis sürecinde çok değişik gerçekleşme alternatifleri ve farklı genetik olaylar meydana gelebilmektedir. Hücrenin etkilenmesiyle başlayan ve büyüme faktörleri üzerinde de etkisi olan sinyalizasyon sisteminde ve bu sistemi kullanan yolaklarda da bir takım değişiklikler olabilmektedir. Bunlardan biri de siklooksijenaz enzimi ve hücredeki işlevidir. Bu çalışmada, siklooksijenaz-2 (COX-2) enzim belirginliğinin, kolorektal kanserlerde prognostik bir faktör olarak değerinin olup olmadığını anlayabilmek, yaş, cinsiyet, tümör evresi, yerleşim yeri, metastaz varlığı ve yaşam süresinin COX-2 belirginliği ile ilişkisini ortaya koyabilmek amaçlandı. Kliniğimizde, 2000 ve 2004 tarihleri arasında Kolorektal tanısı konulan ve cerrahi tedavi yapılan 112 hastada retrospektif olarak planlanıp çalışıldı. İmmünhistokimyasal boyama yöntemleri sonucunda, COX-2 için immünreaktif pozitiflik tümör hücrelerinin stoplazmalarında boyanma olmasıyla ve takip eden skorlama sistemi ile belirlendi. Tümör hücrelerinin stoplazmalarının boyanma yoğunluk derecelerine göre, düşük yoğunlukta boyanma, orta yoğunlukta boyanma ve şiddetli yoğunlukta boyanma olarak gruplandırıldı. COX-2 pozitifliği için Şiddetli yoğunlukta boyanma pozitif olarak kabul edildi. Çalışmada, %86 oranında COX-2 pozitifliği bulundu. COX-2 belirginliği ile, hastalar arasında yaş, cinsiyet, yerleşim yeri, differensiasyon, evre ve metastaz durumu ilişkisi arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilemedi. Fakat kötü differensiye tümörlerin, metastaz yapmış tümörlerin ve evre 4 tümörlerin tamamında COX-2 belirginliğinin pozitif olduğu saptandı. Hastaların yaşam süreleri ile COX-2 belirginliği arasıdaki ilişkiye bakıldığında ise COX-2 pozitif olan hastalarda yaşam süresinin daha kısaldığı saptandı. Sonuç olarak; COX-2 belirginliğinin pozitif olması genel anlamda ileri evre, differansiyasyonu kötü olan, metastaz yapmış yada metastaz yapma potansiyeli yüksek bir tümörün varlığına işaret etmektedir. Böyle tümörlere sahip olan hastalar için ise prognoz ne yazık ki iyi değildir. 46
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Impact The Expression Of Cyclooxygenase-2 In Colorectal Cancer In recent decades several clinical trials about colorectal cancer and recurrences have been done. In the colorectal carcinogenesis, several genetic defects can be occured which stated in the Vogelstein theory. Signaling systems have several courses which are significant for a tumor growth. Those pathways have some alteration against to the normal route. Cyclooxygenase (COX) enzyme and cellular function has interfered in the carcinogenesis. In this study, COX-2 expression has been evaluated as a prognostic factor in colorectal cancer and compared with age, gender, stage, tumor localization and the metastasis as well as survival. In the series from 2000 to 2004, the selected colorectal cancer cases which had been operated were 112 cases; that were retrospectively analyzed. Cellular expression has been defined as the staining of cytoplasmic COX-2 expression by using immunohistochemical stain. Evaluation for COX-2 was performed according to the following scoring system. Staining intensity was graded as weak, moderate or strong. Only strong staining of COX-2 expression was accepted as a positive. In 112 patients with colorectal carcinoma 86 percentages of patients had the COX-2 positivity. Although COX-2 positivity was not correlated with age, gender, tumor localization, differentiation, stage and metastatic status, COX-2 was positive in all bad differentiated, metastatic and stage tumors. On the other hand, it was experienced that five-year survival was shorter in the patients with colorectal cancer expressing COX-2 positivity. Consequently, COX-2 positivity can indicate that the tumors with dreadful differentiation, advanced stage, distant metastatic or most likely to make metastases. The patients with such tumors unfortunately have terrible prognosis. 47