Tüberküloz plörezide akciğer parankim tutulumunun değerlendirilmesi
The evaluation of lung paranchymal involvement in tuberculous pleurisy
  1. Tez No: 164366
  2. Yazar: ERSİN DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI- ÖZET Ülkemizde plevral sıvıların en sık nedenlerinden biri tüberkülozdur. Plevra biyopsisi, plevral sıvı sitolojisi ve plevral sıvı ve/veya biyopsi bakteriyolojisi ile plevral sıvıların yaklaşık %80'ine tanı konur, geri kalan %20 hastanın tanısında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada 77 tüberküloz plörezili hastanın balgam veya mide suyu örneklerinde asido-alkolo rezistans bakteri (ARB) yayma ve kültürü bakılmıştır. Çekilen akciğer grafileri ve yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografiler (YÇBT) parankim lezyonu açısından değerlendirilmiştir. Basil pozitifliği ile akciğer grafisi ve YÇBT 'de saptanan lezyonlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Akciğer grafisi değerlendirmesinde %37.7 oranında parankim lezyonu vardı. Bu hastalardaki basil pozitifliği %44.8 idi. Akciğer grafisinde %62.3 oranında parankim lezyonu yoktu. Bu hastalardaki basil pozitifliği %16.7 idi. Akciğer grafisinde lezyon olan hastalarda basil pozitifliği daha yüksek oranda idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.007). YÇBT değerlendirmesinde %87.3 oranında parankim lezyonu vardı. Konsolidasyon %56.4 oran ile en sık saptanan lezyondu. Plevral sıvı ve biyopsi histopatolojik ve mikrobiyolojik incelemeleri ile tüberküloz plörezisi ispatlanan 77 hastanın plevra biyopsi patolojisi %80.5 oranında tüberküloz ile uyumluydu. Plevral sıvı yayma ve kültür pozitifliği %29.9 idi. Plevra biyopsi kültür pozitifliği %37.2 idi. Tüberküloz plörezide balgam veya mide suyu yayma veya kültüründe tüberküloz basil pozitifliği %27.3 idi. Bu oran hem plörezinin etiyolojisini göstermemizi sağlamada hem de enfeksiyonun kontrolü açısından bu hastaların önemli olduğunu göstermekte idi. Sonuç olarak, tüberküloz plörezide akciğer parankiminde lezyon olabileceği unutulmamalıdır. Akciğer grafisi ile lezyon saptanabilir. YÇBT tetkikini rutin olarak önermemekle birlikte parankimdeki lezyonu göstermede faydalı olduğu düşüncesindeyiz. Tüberküloz bulaşının balgam veya mide suyu yayma negatif, kültür pozitif hastalardan da olabileceği unutulmamalıdır. Bu çalışmada tüberküloz plörezide hem tanıya katkı sağlamak hem de akciğer parankimindeki basilin araştırılmasında balgam veya mide suyu örneği alınmasının ihmal edilmemesi gerekliliği ortaya konmuştur. 47
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Tuberculosis is one of the most frequent causes of pleural effusions in our country. By means of pleural biopsy, cytology, and bacteriology of the fluid and/or biopsy, an etiologic diagnosis can be established in about 80% of pleural effusions, with serious problems in the diagnosis of the remaining 20%. In this study, sputum or gastric smear and culture for acid-fast bacilli (AFB) in 77 patients with tuberculous pleurisy were investigated. Pulmonary parenchymal lesion in the chest radiographies or high resolution computed tomography (HRCT) was evaluated. The statistical significance between tubercle bacillus positivity and parenchymal lesion in the chest radiographies or HRCT was calculated. Pulmonary parenchymal lesion in the chest radiographies was observed in 37.7% and mycobacterial growth in sputum or gastric aspirate samples was observed in 44.8% of the cases. Pulmonary parenchymal lesion in the chest radiographies was not observed in 62.3% and mycobacterial growth in sputum or gastric aspirate samples was observed in 16.7% of the cases. Mycobacterial growth in sputum or gastric aspirate samples of cases with parenchymal lesion in the chest radiographies was significantly higher than cases without parenchymal lesion (p=0.007). Parenchymal lesion in the HRCT was observed in 87.3% of the cases. Consolidation was the mostly seen lesion with a rate of 56.4%. Histologic and microbiologic examination of pleural fluid or biopsy specimen was performed. Diagnosis of tuberculous pleurisy was proved in all cases. The pathologic results of pleural biopsy were positive 80.5% of the cases. Pleural fluid smear or culture was positive in 29.9% of the cases. Pleural biopsy specimen culture was positive in 37.2% of the cases. Sputum or gastric aspirate smear or culture positivity was 27.3% in the tuberculous pleurisy. This rate not only gives information about the etiology of tuberculous pleurisy but also points out the importance of these patients in the infection control. In conclusion, pulmonary parenchymal lesion can be observed in chest radiographies of patients with tuberculous pleurisy. We do not suggest HRCT as an usual examination but we think it can be helpful in the investigation of parenchymal lesions. Tuberculous spreading from smear negative but culture positive patients must not be forgotten. hi this study, the diagnostic value and the necessity of investigation of the tubercle basillus in sputum or gastric aspirate of patients with tuberculous pleurisy was evaluated. 48