Pentoksifilinin kroner anjiyo bypass greft sonrası oluşan sitokinler ve pulmoner hasar üzerine etkileri
The effect of pentoxifylline on cytokin release and pulmonary injury related to coronary angio bypass prosedure
- Tez No: 164368
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI-OZET PENTOKSİFİLİNİN KORONER ANJİYO BYPASS SONRASI OLUŞAN SİTOKİNLER VE PULMONER HASAR ÜZERİNE ETKİSİ Çalışmamızda; koroner anjiyo bypass operasyonu olacak olgularda, pentoksifilin kullanılmasının sitokin düzeyleri ve pulmoner hasarlanma üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma kardiyopulmoner bypass altında 50 koroner anjiyo bypass greft operasyonu olacak olguda gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan olgular rastgele 2 gruba ayrıldı. Grupl (n=25) kontrol grubu, Grup II (n=25) Pentosifilin (Ptx) grubu. Hastalara standart preoperatif hazırlık ve 5 mg Diazepam ile premedikasyon yapıldı. Anestezi indüksiyonu için, 2 mg/kg propofol ve 10-25 mcg/kg fentanil sitrat verildi. 0,1 mg/kg veküronyum ile kas gevşemesi sağlanarak entübasyon gerçekleştirildi. Her iki grubun anestezi idamesi ise; 1-2 ugr/kg/saat I.V. infüzyon ile fentanil sitrat ve % 60/40 02/ hava ile 1-1.5 MAC sevofluran, 0.05 mg/kg/saat İ.V. infüzyon ile midazolam ve kas gevşemesinin idamesi için 0.05 mg/kg/saat veküronyum I.V. verilerek gerçekleştirildi. Çalışma grubunda toplam 500 mg pentoksifilin başlangıç solüsyonda, pompa esnasında I.V. olarak infüzyon şeklinde uygulandı. Olgulara pulsatil perfüzyon pompası ile aynı marka arteryel filtre uygulandı. Perfüzyon stratejisi ortalama arteryel basınç 60-80 mmHg olacak şekilde pompa devir sayısı düzenlendi. Bunu sağlamak için; kg/m2'ye 2.4 It/dk akım olacak şekilde pompa devir sayısı ayarlandı. Hastalar orta hipotermi altında öpere edildiler (28- 32°C). Olgulara, indüksiyonu takiben sağ internal juguler ven kanülasyonu ile pulmoner arter kateteri uygulandı. Pulmoner arter ve pulmoner kapiller uç basınçları ölçülerek kaydedildi. Non-invazif kardiyak output cihazının probunun endotrakeal tüpe takılmasıyla CO, SV, SVR ve PVR değerleri, ayrıca dinamik kompliyans ve alveolar- arteryel oksijen gradiyent ölçümleri indüksiyon sonrasında (T0), pompa çıkışı 15. dakikada (Ti) ve pompa çıkışı 4. saatte (T2) ölçüldü. Tüm olgulardan operasyon süresince, 30 dakika aralıklarla arteryel kan örneği alınarak, arteryel kan gazı takibi yapıldı. 46Olgulardan, pulmoner arterden alınan kan örneklerinden lökosit sayısı, CRP düzeyleri, IL-6, IL-8 ve TNF-a düzeyleri indüksiyon sonrası (To), pompa çıkışı 15. dakikada (T-ı) ve pompa çıkışı 4. saatte (T2) ve postoperatif 24. saatte (T3) ölçülerek kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
VII-INGILIZCE ÖZET SUMMARY THE EFFECT OF PENTOXIFYLLINE ON CYTOKIN RELEASE AND PULMONARY INJURY RELATED TO CORONARY ANGIO BYPASS PROSEDÜRE In Our study we aimed to compare the effect of Pentoxifylline on cytokin levels and pulmonary injury in patents going under coronary angio bypass greft surgery. Study is performed on 50 patient going under CABG surgery. The patients were randomaly assigned in to two groups. Group I (n=25) control group, Group II (n=25) Ptx group. Standart preoperative managment and 5 mg Diazepam I.M. for premedication was performed. For induction of anesthesia propofol 3 mg kg“1 I.V. and fentanyl citrate 10-25 meg kg”1 I.V. was used. Fallowing 0,1 mg kg“1 I.V. vecuronium administration for muscle relaxation intubation was performed. Maintenance of anesthesia was performed with fentanyl citrate infusion 1-2 meg kg”1 h“1, 1,5 MAC sevoflurane in % 40-60 02 in air and 0,05 mg kg”1 h"1 vecuronium infusion. In the study group a total dose of 500 mg Ptx was used during surgery. Pulsatil perfusion pump and the same brand arterial filter were used for all cases. Pump circulation frequancy was established to keep MAP between 60-80 mmHg. Patients were operated under moderate hypothermic (28-32°C) condition. Fallowing induction right internal juguler vein and pulmonary artery cathetherization were performed. Pulmonary arterial pressure and pulmonary capillary pressures were recorded. CO, SV, SVR, PVR, dynamic compliance and alveolary-arterial 02 gradient were recorded with cardiac output monitoring after induction (To), postpump 15.min (T-i), postpump 4.h (T2), arterial blood sampling was performed every 30 minutes. Leucocyte count, CRP levels, IL-6, IL-8 and TNF-a levels were measured in the blood samples from the pulmonary artery in To, T-i, T2 and T3 time and recorded.