Adolescents evaluation of families psychological well-being and its relationship to parents marital satisfaction, adolescents self concept and depression
- Tez No: 16437
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDAN GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın 3 amacı vardır ; (1) gençlerin benlik kavram ları ve depresyon seviyeleri ile ailelerinin psikolojik sağlı ğı algıları arasındaki ilişkiyi incelemek, (2) anne-babaların evlilikte çatışma ve tatmin seviyeleri ile ailelerinin psiko lojik sağlığı algısı arasındaki ilişkiyi incelemek, (3) aile lerin genel psikolojik sağlığı ile gençlerin benlik kavramı ve depresyon seviyeleri ve anne-babaların evlilikte çatışma ve tatmin seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemek. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da yüksek sosyo-ekonomik se viyeyi temsil eden bir özel okulda okuyan 105 genç ve onların anne babaları, toplam olarak 315 kişiden oluşmuştur. Gençler 16 yaş grubundan 43 erkek ve 62 kız öğrencidir, öğrencilere Piers-Hatrris Benlik Kavramı Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Aile Yapısını Değerlendirme Anketi ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş bir demografik bilgi formu verilmiştir. Anne-ba- balara ise yine Aile Yapısını Değerlendirme Anketi ve Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin istatis tik analizlerinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson Çarpım Moment Korelasyonu teknikleri kullanılmıştır.VII - Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir. Gençlerin aileleri nin psikolojik sağlığı algıları ile benlik kavramları ve depres yon seviyeleri arasında oldukça yüksek ve anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca anne babaların ailelerinin psikolojik sağlığı algısı ile kendi evlilik çatışmaları ve doyum seviyeleri ara sında yine anlamlı ve yüksek bir ilişki bulunmuştur. Ailelerin genel psikolojik sağlığı ile gençlerin benlik kavramları ve depresyon seviyeleri ve anne babaların evlilikte çatışma ve do yum seviyeleri arasında anlamlı ve yüksek bir ilişki bulunmuş tur. Gençlerde cinsiyet; depresyon, benlik kavramı ve ailenin psikolojik sağlığı algısı açısından önemli bir faktör olarak görünmemektedir. Anne babalar arasında evlilikte doyum açısın dan anlamlı bir fark bulunmamakla beraber, annelerin evlilikte çatışma puanları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study has three aims : (1) to investigate the self concept and depression of adolescents' in relation with their perception of their families' psychological well being, (2) to investigate the marital conflict and satisfaction of parents in relation with their perception of their families' psychological well- being, (3) to investigate the relationship between families' overall psychological. well-being and adolescents' self-concept depression and parents' marital conflict and satisfaction. The sample consisted of 105 adolescents and their parents, a total of 315 individuals from a private high school that represents high S.E.S. in Istanbul. There were 43 boys and 62 girls'aged 16. The students were administered the Piers-Harris Self- Concept Scale, the Beck Depression Inventory, the AYDA and a data sheet. The parents were administered, the AYDA, and the Parental Attitude Research Inventory. In the statistical“ analyses, correlational analyses, t-”tests, and one-way anovas were used. The results indicated that adolescents' perception of their families' psychological well-being was highly related with their self esteem and depression. It was also found that the parents' perception of their families' psychological well-beingwas highly related to their marital conflict and satisfaction th.ey experience. In addition, overall psychological well-being was also found as highly related with adolescents' self-esteem and depression and parents' marital satisfaction and conflict. Gender did not seem as an important factor for depression, self concept and perception of families' psychological well- being in adolescence. Although there was no significant diffe rence between mothers and fathers in terms of marital satisfaction^ mothers had higher marital conflict scores.