Yetişkin Kadınlarda zayıflama diyeti ile birlikte verilen konjuge linoleik asitin antropometrik ölçümlerle ve biyokimyasal parametrelere etkisi
The effects of conjugated linoleic acid that in given with losing weight diet on anthropometric measurements and biochemical parameters in adult women
- Tez No: 164413
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Selçuk, Y., Yetişkin kadınlarda zayıflama diyeti ile birlikte verilen konjıge linoleik asitin antropometrik ölçümlere ve biyokimyasal parametrelere etkisi; Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Çalışma Ankara Ota Zayıflama Merkezi'ne zayıflamak üzere başvuruda bulunan Beden kitle indeksi (BKİ) o26kg/m2, 20 yaş üzeri kadın bireyler üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı şişman bireylerin diyetlerine eklenen konjuge linoleik asitin (CLA) 8 hafta süresince gerek bireylerin zayıflama durumlarına gerekse de antropometrik ölçümlerine ve biyokimyasal parametrelerine olan etkisini incelemektir. Çalışmada zayıflama diyetlerine ek olarak 2400 mg/gün CLA alan 12 birey araştırma grubunu, sadece zayıflama diyeti alan 12 birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur. 8 hafta sonunda araştırma grubundaki ve kontrol grubundaki bireylerin vücut ağırlıkları, vücut yağ dokuları, yağsız vücut dokusu BKİ ve diğer antropometrik ölçümleri önemli derecede azalmıştır (p0.05). HBL kolesterolde görülen istenmeyen azalma ise araştırma grubunda önemli (p0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Selçuk, Y., The effects of conjugated linoieic acid that is given with losing weight diet on anthropometric measurements and biochemical parameters in adult women. Hacettepe University, Institute of Health Sciences MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2005. Female women who were over the age of 20 and body mass index values (BMT) were over 26 kg /m admitted to Ota Slimming Center with the purpose of losing weight were included to our study. The aim of this study was to see the effects of conjugated linoieic acid added to obese women's diet on both anthropometric measurements and biochemical parameters after S weeks. 12 cases in study group took 2400mg/day CLA added to the energy restricted diet, on the other hand, 12 cases in control group took only energy restricted diet. After 8 weeks body weight, body fat mass, fat free mass, BMI and other anthropometric measurements of both groups were significantly decreased (p0.0S). Undesirable decrease in -HDL cholesterol was significantly important in study group (p§.05). In conclusion, desirable decrease in body fat mass was provided by CLA.