Maternal hemotolojik durumun gebelik sonuçları ve perinatal morbidite ve mortalite üzerine olan etkileri
The effects on maternal hematologic status on the pregency outcome and perinatal morbidity and mortality
- Tez No: 164445
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Gebeliklerin sağlıklı bir şekilde oluşumu ve sürdürülebilmesi, fetus büyümesi ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Gebelikte ortaya çıkan sağlık sorunları hem anne hem de çocuk sağlığını olumsuz yönde etkiler. Anne sağlığını etkileyen en önemli sağlık sorunlarından birisi anemidir. Gerek gelişmekte olan ülkelerde gerekse gelişmiş ülkelerde kadınların büyük kısmı anemiktir. Birçok ülkede gebelikte aneminin en sık görülen nedeni demir eksikliğidir. Maternal aneminin kötü gebelik sonuçlarıyla ilişkisini değerlendiren çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Maternal yüksek hemoglobin değerlerinin de, perinatal ve gebelik sonuçları üzerine olumsuz etkileri olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda yüksek hemoglobin değerlerine sahip olan ve anemik olan grupların, farklı trimesterlerde gebelik sonuçlan ve perinatal sonuçlar üzerindeki etkisini birlikte değerlendirmeyi hedefledik. Çalışma grubumuz, Ocak 2004- Ekim 2005 tarihleri arasında kliniğimizde doğum yapan ve retrospektif olarak dosyaları incelenen, çalışmaya alınma kriterlerine uyan 1111 gebeden oluşmaktaydı. Olgular, I. ve III. trimester kan sayımı değerlerine göre ayrı ayrı gruplara ayrıldı. Hemoglobin düzeylerine göre düşük ve yüksek hemoglobin değerlerinin sonuçlar üzerine etkileri ayrı ayrı değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, aneminin gebelik ve perinatal sonuçlar üzerine olumsuz etkileri olduğu görülmekle birlikte, bu durumun özellikle III. trimesterde belirgin hale geldiği söylenebilir. Bu sonuçla, I. trimester anemisinin demir tedavisi ile düzeltilmesi yaklaşımının gebeliğin seyri ve perinatal sonuçlar üzerine olumsuz etkilerin azaltılması açısından önemli olduğu vurgulanabilir. Daha da önemlisi, yapılmış olan çalışmaların aksine yüksek hemoglobin değerlerinin IUFÖ, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yoğun bakım ihtiyacı, preterm doğum, bebek doğum ağırlığı gibi faktörler değerlendirildiğinde, bu faktörler üzerine olumlu yönde etkilerinin olduğu söylenebilir. Gelecekte yapılacak çalışmalar, prospektif, geniş hasta populasyonlu ve komplike gebeliklerin de ayırtedildiği ve sonuçlar üzerindeki etkileri üzerine odaklanan tarzda tasarlanmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET The properly formation and progression of pregnancy is very important for normal fetal growth and development. The problems during pregnancy effect the maternal and fetal health adversely. Anemia is one of the main maternal health problems. In the developed and developing countries the major part of the mothers are anemic. In many countries iron deficiency is the main cause of the anemia. Different results have been obtained from different studies concerning pregnancy outcome of anemia. There are studies which define the adverse effects of high hemoglobin levels, during perinatal period and on the pregnancy outcomes. In our study we tried to determine the effects of hemoglobin levels on perinatal period and pregnancy outcomes. We divided the participiants in to the groups according to the levels of hemoglobin, high or low in different trimasters. Our study is retrospective, 1111 participiants who completed pregnancy between January 2004 and October 2005 and met the inclusion criterias, were enrolled in to the study. The participiants were divided in to the groups according to the hemoglobin levels during 1. and 3. trimasters. The effects of high and low hemoglobin levels on the outcomes were determined seperately. According to the results of study, it can be suggested that; anemia has adverse effects on pregnancy outcomes, especialy during the 3. trimaster. It can be thougth that to improve the adverse effects of anemia on the first trimaster pregnancy the iron supplementation is very important. In contrast to recent studies it can be suggested that the higher maternal hemoglobin levels improve the first and fifth minutes APGAR scores, fetal birth weights, decrease intensive care requirements and preterm birth rates. The future studies must be performed prospectively with a wide patient population, complicated pregnancies were excluded. They must focus on the results to determine the effects. 51