Alt üriner yol semptomuyla başvuran ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda bozulmuş böbrek fonksiyonları
Deterioration of the renal function in the patients who have admitted with lower urinary tract symptoms and have operated
- Tez No: 164444
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Biz bu çalışmamızda alt üriner yol semptomuyla başvuran ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda böbrek fonksiyonlarındaki bozulma oranını ve bunun hasta yaşı, semptom ciddiyeti ve eşlik eden hastalıklarla bir ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Polikliniğimize 01/06/2001-31/03/2005 tarihleri arasında alt üriner sistem semptomları ile başvuran ve cerrahi tedavi karan verilip ameliyat edilen 369 hastanın retrospektif olarak kayıtlan incelendi ve kliniğimize ilk başvurduğu andaki muayene bulguları, laboratuvar sonuçları kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 369 hastanın operasyon öncesi serum kreatinin değeri 1.4 ve altında olanların sayısı 315 (%85.4), 1.4 ün üzerinde olanların sayısı ise 54 ( % 14.6) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
We have aimed in this study to investigate the rate of deterioration of the renal function in the patients who have admitted with lower urinary tract symptoms and have operated and whether there are a relation between this rate and patient age, symptom severity and accompanying diseases. METHODS: The data of 369 patients who admitted to our clinic with lower urinary tract symptoms and operated between 01/06/2001 and 3 1/03/2005 have retrospective evaluated and the examination findings and laboratory results have recorded. RESULTS: The number of the patient which creatinin level is 1.4 mg/dl or below is 3 1 5 (%85.4), and above 1.4 mg/dl are 54 (%14.6). The average age of the patient which creatinin level is 1.4 or below is 68.64 ± 8.24, and above 1.4 is 72.56 ± 7,96 (p< 0.05). The greater the age the higher the level of serum creatinin and the deterioration of the renal function is worsened with the increase of the IPSS. Also, in the presence of the chronic diseases such as, hypertension and diabetes mellitus the renal dysfunction rate have increased 2.5 time (%25.5 vs %10.9). There aren't correlation between postvoiding residue and renal dysfunction. Also when the serum creatinin level is high the renal dilatation accompanied to this. CONCLUSION: This data showed that in the patient who admitted with lower urinary tract symptoms it must be examined the serum creatinin level at the first admission so that we could make early diagnosis of renal dysfunction. 46