Yumuşak astar maddesi ve metal döküm uygulanan alt tam protezlerin destek kemik dokusundaki gerilme dağılımlarının strain-gauge metodu ile incelenmesi
Evaluation of the effect of resilient liners and cast metal reinforcement of lower complete dentures on the stress distribution over the mandibular bone by strain gauge analysis
- Tez No: 164467
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
140 7- ÖZET141 Aşırı derecede rezorbe olmuş, ince ve atrofik mukozası olan hastalar için alt tam protezlerde yumuşak astar maddelerinin kullanımı ve kaide plaklarının güçlendirilmesi için metal döküm ile desteklenmesi önerilmektedir. Ancak destek kemik dokusunda farklı yükleme şekilleriyle, kaide plağına yumuşak astar maddesi ve metal döküm uygulanmasının gerilme dağılımına etkilerinin incelendiği bir çalışma henüz yayınlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı geleneksel akrilik, metal döküm ile desteklenmiş akrilik, yumuşak astar maddesi uygulanmış ve hem döküm metal ile desteklenmiş hem de yumuşak astar maddesi uygulanmış olmak üzere dört farklı kaide plağı ile ileri derecede rezorbe bir alt çene destek kemik dokusunda gerilme dağılımlarını incelemektir. Ayrıca farklı yükleme şekilleri altında gerilme yığılmalarının lokalizasyonlarını belirlemek ve eşdeğer gerilme değerlerini karşılaştırmaktır. Kuru bir alt çene kemiği üzerine ince mukozayı temsil etmek üzere 1,2 mm kalınlığında polyvinylsioxane elastomer modellendi. Akrilik, yumuşak astarlı akrilik, metal destekli ve hem yumuşak astar maddesi uygulanmış hem de döküm metal ile desteklenmiş olmak üzere dört alt tam protez hazırlandı. Alçı model üzerinde bitirilen bir üst tam protezle alt çene kemiği yarı ayarlanabilir bir artikülatöre bağlandı. Alt çene kemiği artikülatörün rotasyon eksenine kondillerinden akrilik ile birleştirildi ve angulusa teğet bir teflon rampa üzerine oturtuldu. Böylece yükleme esnasında alt çene kemiğine etkiyen antero-superior yönde bir kuvvet vektörü oluşturulmuş oldu ve alt çene kemiğinin hareketleri doğal çiğneme sistemine benzer şekilde sınırlandırılmış oldu. 50 Newton yük altında her protez azami tüberkül fossa ilişkisi konumunda, iki tarafta besin maddesini temsil eden silikon parçalar varken ve tek tarafta silikon parça varken sağ taraftan ve sol142 taraftan yüklendi. Kemik üzerinde strain gaugelerin yapıştırıldığı altı ölçüm noktasından elde edilen birim uzama değerlerinden eşdeğer gerilme değerleri hesaplandı. Gerilme değerlerinin kaide plaklarına göre ölçüm noktaları arasındaki dağılımları ve büyüklükleri karşılaştırıldı. Ayrıca dört farklı yükleme şekline göre gerilme yığılmalarının lokalizasyonları ve büyüklükleri incelendi. Bulgular kaide plaklarına göre değerlendirildiğinde yumuşak astar maddesi uygulanmış protez ile en yüksek eşdeğer gerilme değerlerinin azaldığı ve gerilme dağılımının daha homojen hale geldiği görülmüştür. Kaidenin metal ile desteklenmesi gerilme değerlerini yükseltmiştir. Yumuşak astarlı ve metal destekli protezle elde edilen değerler yumuşak astarlı proteze göre daha kötü ancak akrilik ve metal destekli proteze göre daha başarılı gerilme dağılımı göstermiştir. Yükleme şekillerine göre azami tüberkül fossa ilişlisinde gerilme değerleri arasındaki farklar iki tarafta silikon parça varken elde edilen değerlere göre daha fazladır. Tek taraflı yükleme ile çalışan tarafta eşdeğer gerilme değerleri anlamlı şekilde yükselirken aynı ölçüm noktaları denge tarafında olduğunda değerler anlamlı şekilde azalmıştır. Bu fiziksel deneyin kısıtlamaları dahilinde yumuşak astar maddelerinin kullanımı ile gerilme yığılmalarına bağlı olarak ortaya çıkan kronik ağrı ve protez irritasyonlarının azalabileceğini, ayrıca bilateral çiğneme ile destek kemik dokusundaki gerilmelerin daha homojen dağılmasına bağlı olarak ağrı şikayetlerinin azalacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
143 8. SUMMARY144 EVALUATION OF THE EFFECT OF RESILIENT LNERS AND CAST METAL REINFORCEMENT OF LOWER DENTURES ON STRESS DISTRIBUTION OVER THE MANDIBULAR BONE BY STRAIN GAUGE METHOD Use of resilient liners for patients with severely resorbed ridges and atrophied mucosa and application of cast metal reinforcement to prevent denture fractures are advised. The effect of metal reinforcement and application of resilient liners on stress distribution in the supporting bone under different loading conditions have not been reported yet. The aim of this study is to compare the distribution of stress under different load conditions between acrylic denture bases with resilient liner, metal reinforcement and both. A polyvinylsiloxane elastomer of 1,2 mm thickness is modeled over a dry mandible to represent thin mucosa. Four lower complete dentures one acrylic based, one with resilient liner, one metal reinforced and one with both metal reinforcement and resilient liner are fabricated. The dry mandible and an upper denture constructed on dental stone is mounted on an average value articulator. The condyles of the mandible are connected to the hinge axis with acrylic resin and the body of the mandible is supported by a teflon plate tangent to the angulus. Thus a force vector effecting the mandible in the antero-superior direction simulating the effect of musculature of the chewing apparatus is established. A vertical load of 50 N is applies to each denture in the intercuspal position, with silicons on both sides simulating bilateral chewing and unilaterally with silicone on one side for both right and left sides. Equivalent stress values are calculated for six145 measuring points with measured strain values from strain gauges. Stress distribution is evaluated on the basis of different loading positions and different denture basis. The denture with resilient liner showed the most uniform stress distribution and the denture with cast metal reinforcement exhibited highest values of stress in the supporting bone. The denture with both resilient liner and metal reinforcement distributed occlusal loads better than the acrylic and the metal reinforced dentures significantly. Among the two symmetric loading conditions loading with silicons on both sides demonstrated a better distribution of stresses. According to unilateral loading values of equivalent stresses the measuring points exhibited more intense stresses when loaded on the working side and the values decreased significantly when they were loaded on the balancing side. Within the limitations of this study we can expect the resilient liners to decrease the incidence of chronic pain and mucosal irritations under complete dentures, besides bilateral chewing seems to help distribution of stresses indicating a relief of pain and trauma to the supporting structures.