Cyclin A, cyclin E ve p27'nin normal endometrium ve endometrial patolojilerdeki rolü
The role of cyclin-A, cyclin-E and p27 in normal endometrium and endometrial pathologies
- Tez No: 164535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET : Onkogenlerin hücre proliferasyonunu indüklemesi veya tümör süprese edici genlerin çoğalmayı inhibe edici etkilerinin ortadan kalkması neoplaziye gidişte önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, hücre gelişim suçlusunda yer alan siklinlerin (Cyclin A, Cyclin E) ve tümör baskılayıcı protein olarak bilinen p27'nin anormal hücre proliferasyonu oluşumunda rollerinin olup olmadığının; proliferatif endometrium, endometrium hiperplazisi ve endometrium kanseri vakalarının patoloji piyesleri üzerinde immünohistokimyasal metodlar kullanılarak gösterilmesidir. Bu çalışma 1999-2004 yıllan arasında Miniğimize başvuran ve histopatolojik incelemesinde endometrium kanseri, endometrial hiperplazi ve proliferatif endometrium tanısı konulan toplam 75 hastada retrospektif olarak yapıldı. Çalışmada 1. grupta 25 Evre I endometrioid tipte endometrium kanseri, 2. grupta 25 adet basit endometrial hiperplazisi ve 3. grupta 25 adet proliferatif endometrium tanısı almış hasta mevcuttu. Gruplar cyclin E immünreaktivitesi açısından kıyaslandığında, 1. ile 2. grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanırken (P0.05). 1. ile 3. grup kıyaslandığında ise istatiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (P0.05). Gruplar p27 immünreaktivitesi açısından kıyaslandığında, 1 ile 2. grup arasında, 2. ile 3. grup arasında ve 1. ile 3.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY : THE ROLE OF CYCLIN-A, CYCLIN-E AND P-27 IN NORMAL ENDOMETRIUM AND ENDOMETRIAL PATHOLOGDXS The induction of cell proliferation by oncogenes or the disinhibition of the inhibitory effects on proliferation of the tumour supressor genes play important role in the development of the neoplasias. The aim of this study is to demonstrate the role of cyclins ( Cyclin-A, Cyclin-E) that play role in cell proliferation cycle and the role of p27 gene that is known as tumour supressor gene in pathology specimens of endometrial cancer, endometrial hyperplasia and proliferative endometrium by immunohistochemical methods. This study is carried out among 75 patients that had the histopathologic diagnosis of endometrial cancer, endometrial hyperplasia and proliferative endometrium and that applied to our clinic in between 1999-2004. In the study, in the first group there were 25 endometrioid type endometrial cancer patients, in the second group there were 25 simple endometrial hyperplasia cases, and in the third group 25 proliferative endometrium cases were included. When groups were compared for Cyclin-E immunoreactivity; there was a statistically significant difference between the first group and second group (PO.05) and no statistically significant difference was detected between the second and the third group (P>0.05). When the first and the third groups were compared there was found a statistically significant difference (PO.05). When groups were compared for Cyclin-A immunoreactivity; no statistically significant difference was found between the first and the second, second and third, and between the first and the third group (P>0.05).