Koroner arter hastalığı varlığı ve yaygınlığı ile erktil ve renal disfonksiyon arasındaki ilişki
Relationship among coronary artery disease, erectile dysfunction and renal dysfunction
- Tez No: 164536
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
7. ÖZET Amaç: Aterosklerotik olayın multivasküler olarak gelişebileceği, klinik komplikasyonların tek başına veya kombinasyonlar halinde bulunabileceği gerçeği ışığında koroner arter hastalığı, erektil disfonksiyon ve renal disfonksiyonun ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya bilinen koroner arter hastalığı ve böbrek hastalığı olmayan göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran 40-70 yaş arasında, anamnez ve fizik muayene sonrasında egzersiz stres testi (EST) yapılmasına karar verilen 265 erkek hasta alındı. EST'den önce erektil fonksiyonun değerlendirilmesi için hastalara beş sorudan oluşan SHIM (Sexual Healt inventory for Men) erkek cinsel sağlığı değerlendirme formu verilerek kendi durumunu en iyi tarif eden seçeneği işaretlemesi istendi. SHIM skoru 21 ve altında olan hastalarda erektil disfonksiyon müsbet olarak kabul edildi. Cockcoft-Gault formülü ile hastaların kreatinin klirensleri hesaplandı ve üriner albumin ekskresyonuna bakıldı. EST sonucuna göre hastalar EST (-) ve EST (+) gruplara ayrıldı. EST (+) gruba koroner anjiyografi (KAG) yapıldı. Bulgular: EST (-) grupta ED olan hasta oranı %38.8 iken EST (+) grupta ED olan hasta oranını %61 olarak bulduk (p=0.000). Kreatinin klirensi EST (-) grupta ortalama 107.2±19.2 ml/dak, EST (+) grupta ortalama 94.1±20.0 ml/dak olarak bulundu (p=0.000). Üriner albümin ekskresyonu EST (-) grupta 2.8±6.4 mg/gün, EST(+) grupta 5.8±10.8 mg/gün olarak bulundu (p=0.006).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Aim: Atherosclerotic process can be multivascular and clinical complications can be alone or in combinations. Because of these facts, we aimed to consider the relationship among coronary artery disease, erectil disfuntion and renal dysfunction. Material and Method: The study has been carried on 265 male patients who do not have known coronary artery disease and renal disease, suffer from chest pain, between 40-70 age and being decided exercise stress test. SHIM (Sexual Health Inventory for Men) consisting of five questions, was given to the patients to evaluate erectil dysfunction and asked them to choose alternative that describes the best their situation. Erectil dysfunction is accepted as positive for the patients who have SHIM score equal or less than 21. Patients's creatinin clearance was calculated by Cockcoft-Gault formula and the amount of microalbuminuria was investigated in spot urine. Patients were divided into two cathegories as EST (-) and EST (+) according to exercise stress test. Coronary angiography was applied to EST (+) group. Result: Percentage of ED (+) patients was 38.8% in EST (-) group, while the percentage for ED (+) patients was 61% in EST (+) group (p=0.000). It was also found that clearance of creatinine was approximately 107.2+19.2 mL/min in EST (-) group and approximately 94.1±20.0 mL/min (p=0.000) in EST (+) group. Microalbuminuria was 2.8+6.4 mg/day in EST (-) group and 5.8±10.8 mg/day in EST (+) group (p-0.006).