Normal ve deksametazon verilen sıçan plasentasında hücre siklusu proteinlerinden siklin-E, PCNA ve p27' nin dağılımı.
The expression of cell cycle proteins cyclin-E, PCNA and p27 in normal and dexamethasone induced rat placentas.
  1. Tez No: 195823
  2. Yazar: HAKAN ER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Prenatal devrede fetüsün gelişmesinde, özellikle hücresel olgunlaşma ve differensiyasyon olaylarında, glukokortikoidler oldukça önemlidir. Günümüzde glukokortikoidlerin antiproliferatif etkileriyle de IUGR' ne neden olduğu bilinmektedir. Ancak bu etkilerini G1 fazı üzerinden yapıp yapmadıkları hakkında henüz bir çalışma yoktur. Bu çalışmada, bir glukokortikoid olan deksametazonun plasental gelişmede G1 fazı proteinleri olan siklin-E, PCNA ve inhibitör özellikli p27 üzerindeki etkilerini immunohistokimyasal ve TEM teknikleriyle, ayrıca bir apoptoz belirteci olan TUNEL metodu ile belirlemeye çalıştık. Bunun için gebe sıçanlardan kontrol (8 dişi) ve deney (8 dişi) olmak üzere iki grup oluşturduk. Sıçanlarda deksametazonla IUGR oluşturulmasında gebeliğin 13.gününde deney grubundan her hayvana 100?g, 14?19. günler arasında 200?g/kg deksametazon asetat, kontrol hayvanlarına ise 13?19. günler arasında serum fizyolojik subkutan olarak verildi. Gebeliğin 20. gününde eter anestezisi altında kontrol ve deney hayvanlarından glukokortikoid ölçümü için kan örnekleri alındı. Bunu takiben, hayvanlar diseke edilerek toplanan plasentaları ve fetüsleri tartıldı. Kontrol ve deney hayvanı plasentalarından ışık mikroskopi için alınan örnekler Holland fiksatifinde, transmisyon elektron mikroskopu için alınan örnekler %4' lük gluteraldehitte ve %1' lik OsO4' te tesbit edildi ve rutin histolojik takip işlemlerinden geçirildi. Hazırlanan bloklardan alınan kesitlerde siklin-E, PCNA ve p27 antikorlarının immünboyanma yoğunluklarına, ayrıca pozitif hücre sıklığı HSCORE değerlerine bakıldı, TUNEL pozitif hücreler belirlendi. TEM' de ince yapı değişiklikleri belirlenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
During the growth of fetus in prenatal life glucocorticoids are very important, especially in cell maturation and differentiation events. Today it is known that glucocorticoids lead to IUGR by antiproliferative effects. However, there is not any study that determined whether glucocorticoids do these effects during G1 phase. In this project, we aimed to define the effects of dexamethasone -a glucocorticoid- on G1 phase proteins such as cyclin-E, PCNA and p27 during placental development by immunohistochemical, TUNEL techniques and transmission electron microscopy. We composed two groups of pregnant rats; control (8 female) and experiment (8 female). In order to compose IUGR on rats via dexamethasone, every pregnant rat in experiment group was injected 100?g of dexamethasone acetate subcutaneously on the 13th day of pregnancy and 200?g between 14th-19th days of gestation. Between the 13th-19th days of gestation vehicle was applied to control rats. On the 20th day of gestation blood samples were taken from rats under ether anesthesia in order to measure plasma glucocorticoid levels. Then dissected placentas and fetuses were weighed. Placentas which were obtained for light microscopy were fixed in Holland fixative. Electron microscopic samples were fixed in 4% glutaraldehyde and following in 1% OsO4. Additionally rutin histological tissue preparing processes were applied to the samples. On sections obtained from prepared blocks immunostaining densities of cyclin-E, PCNA, p27 antibodies and positive stained cell frequency - HSCORE levels- were examined. TUNEL positive cells were determined. Besides ultrastructural changes were tried to be determined by electron microscope.