İdiopatik trombositopenik purpuralı hastalarımızın klinik ve laboratuvar bulgularının, uygulanan tedavi yöntemleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164570
  2. Yazar: VEYSEL KIDIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
a ÖZET Bu çalışmada Aralık 2002 ite Aralık 2004 tarihleri arasında Dicle Üniversftesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği ve polikliniklerine başvuran, yaşları 14 ile S3 arasında değişen eski ve yeni İTP tanık 70 hastanın anamnez özellikleri, klinik semptomatolojisi, laboratuar bulguları, uygulanan tedavi yöntemleri ve alınan sonuçlan, 1-24 ay arasında değişen takip sonuçlan literatür bilgilerinin ışığında değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 32.7 idi Hastaların % 67.1 'i 14-40 yaş arasında idi Kadın erkek oram 3.3/1 idi. 60 yaşa kadar kadın cinsiyet baskınlığı hakimken, 60 yaşın üzerinde her Mci cinsiyetin insidansı eşitti Hastaların % 53'ü kronik İTP'li, % 47'si akut İTP'li idi. Kronik İTP'lilerin % 81 'i, âfcut İTPTiîerin % 72'si kadındı. Hastaların % 97. Finde başvuru yakınması cilt ve cilt altı kanamaları idi. % 2.8'si asemptomatik idi Aktif dönemde bakılan ortalama trombosit sayısı 24.400/mm3, akut İTP'Iiîerde 16.800/mm3, kroniklerde 31. 800/mm* idi Aradaki fark anlamlı idi (p0.05). Aktif dönemde ve remisyonda bakılan sIL-2R düzeyleri arasındaki fark anlamlı değildi (p>0.05). Hastaların % 30.1'inde ANA, % 10'unda LA ve % l'inde Anti ds-DNA pozitifîiği tespit edildi. Bu hastaların sadece Tinde tekrarlayan düşük öyküsü vardı. Hastaların hiçbirinde takipleri suresince APS ya da SLE tespit edilmedi. 49 hastada bakılan lenfosit yüzey antijenlerinden CD3 düzeyi diğer CD'lere göre daha yüksek idi Ancak aradaki fark anlamlı değildi (p>0.05). 47 hastanın HLA'ları 50 sağlıklı bireyle karşılaştırıldı. Hasta grubunda HLA Ali aklığında artış sınırda anlamlı bulundu (p=0.05). Hasta grubunda HLA A03 sıklığında azalma 49kontrol grubuna göre anlamlı bulundu (p0.05). Ancak rekürrens oranı kronik grupta daha yüksekti (% 36.6 / % 16.1). Splenektomi yapılan 13 hastada splenektomiye yanıt oranı % 84.6, tam ve uzun süreli remisyon oram % 53.9 idi Splenektomiye yanıtsızların oram % 15.4 idi. m
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The new and old 70 patients with ITP who admitted to our clink between December 2002 and December 2004 was investigated. The age was between 14-83 years. The history, clinical symptoms, laboratuary findings, treatment and results of treatment was analysed. The patient followed between 1-24 months. The mean age was 32.7 years. The 67 percent of patients was between 14-40 years. Female to male ratio was 3.3. The incidence is similar between two sex after 60 years. The 53% of patients was chronic ITP, 47% was acute ITP. The female sex was found 81% and 72% of chronic and acute ITP, respectively. Ninety-seven percent of total patients was admitted with dermal and subdermal hemorrhage. Asymptomatic patient was only 2.8 %. Mean platelet count was found 24.400, 16.800 and 31.800 in active peripod, acute ITP and chronic ITP, respectively. This value was found statistically significant (p0.05). The level of sIL-2R was not changed significantly between active period and remission (p>0.05). The positivity of ANA, LA, and Anti-ds-DNA was found 30%, 10%, and 1% respectively. Only 1 patient has a history of recurrent abortion. Some disease such as APS and SLE didn't develop during follow up period. The percentage of CD3 was found higher than the other CD antigens in total 49 patients, but it was not significant (p>0.05). We compared HLA antigens of 47 patients with 50 healthy controls. The increase of HLA All was found borderline significant (p=0.05). The decrease of HLA A03 antigens in patients group was found significant when compared with control group. The most common antigens were HLA 02, 1 1, 24, HLA B 35, 51, 44, HLADRB1 11, 15 and 04. The mean follow up of 70 patient was 13 months. Only 4 patient followed fewer than 6 months. Complete remission was 61.7%, partial remission 30.8%, unresponsive 5.7%, and mortality was 1.4%. In the 63 patients group, Corticosteroid and IVig used as inital treatment, complete remission was 63.4%, partial remission 7.9%, and İ2.6 was unresponsive. Recurrens was found in 25.3% of patients. There is no significance between recurrent and chronic disease according to their response to treatment. Recurrens was found high in chronic ITP. The response to splenectomy was found 84.6%, complete and long time remission was in 53.9% of patients. 15.4% of patients not respond to splenectomy. 51