Karbon tetraklorürle oluşturulan akut karaciğer hasarında rhizoma zingiberis ve pentoksifilinin karaciğer üzerine etkileri (ratlarda deneysel çalışma)
- Tez No: 164599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2. ÖZET Amaç: Bu çalışmada karbon tetraklorürün rat karaciğerinde yaptığı toksisite üzerine rhizoma zingiberis ve pentoksifilinin koruyucu etkileri araştırıldı. MATERYEL VE METOD Materyel ve Metod: Sprague-Dawley türü 30 adet rat kullanıldı. Ratlar 6'şarlı 5 gruba ayrıldı. Ratlar, Grup I: Kontrol grubu (Serum fizyolojik, 0. 8 ml/kg ip), Grup II: Olive oil (00) grubu (Olive oil, 0.8 ml/kg, ip ),Grup III: Karbon tetraklorür (CCI4 ) (0.8 ml/kg ip ), Grup IV: Pentoksifilin (50 mg/kg, ip) + CCI4, Grup V: Rhizoma zingiberis (500 mg/kg, po) + CCI4 olmak üzere gruplara ayrıldı. Tüm deneklerden 10. günden sonra serum AST, ALT, ALP, LDH ve bilirubin düzeylerini değerlendirmek için kan alındı ve denekler sakrifiye edilerek karaciğerlerinden alınan kesitler histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Objective: Effects of rhizoma zingiberis (RZ) and pentoxyfillin (PTX) against carbon tetrachloride induced hepatotoxicity were aimed to be investigated in rats in this study. Methods: Thirty Sprague-Dawley rats were used. The rats were divided into 5 groups, each containing six animals. Group I: Control group (isotonic saline solution, 0.8 ml/kg, ip), Group II: Olive oil (Olive oil 0.8 ml/kg, ip) Group lll:Carbon tetrachloride (CCU) (0.8 ml/kg, ip), Group IV: pentoxyfillin(50 mg/kg, ip)+Carbon tetrachloride, Group V: Rhizoma Zingiberis (500 mg/kg, po) + Carbon tetrachloride. Blood samples were taken for determination of serum AST, ALT, ALP and bilirubine after rats were sacrificed and liver tissue sample was obtained for determination of tissue damage.