Çocukluk çağındaki nefrotik sendrom ile atopi ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between childhood nephrotic syndrome and atopy
- Tez No: 164620
- Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Varol E.İ., Çocukluk Çağındaki Nefrotik Sendrom ile Atopi İlişkisinin Araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi, Ankara 2005. Bu çalışma nefrotik sendrom ile atopi arasındaki ilişkinin ve IgE üretiminde yer alan bazı sitokinlerin nefrotik sendrom patogenezindeki rolünün araştırılması amacı ile planlanmış olup 30'u minimal değişiklik hastalığı (MDH) tanısı almış, 12'si atopik ve 12'si sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 54 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların ( 24 kız [%44,4], 30 erkek [%55,6], 2-21 yaşlan arasında, ortalama yaş ± standart deviasyon 8,96 ± 4,00 yıl ) demografik özellikleri, hastalık aktiviteleri, aldıkları tedaviler ve atopi öyküleri kaydedilmiştir. Nefrotik sendromlu hastaların 7'sine böbrek biyopsisi ile, 23 'üne de klinik izlem, laboratuvar bulguları ve steroid tedavisine verdikleri yanıta dayanılarak minimal değişiklik hastalığı tanısı konulmuştur. Bu hastalardan 15'i relaps ( idrarda protein atılımı 3 gün üstüste 40 mg/m2/saat üstünde, plazma albümin düzeyi 2,5 gr/dl'nin altında ), 15'i remisyonda ( idrarda protein atılımı 3 gün üstüste 40 mg/m2/saat altında ) idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hepsinde kanda eozinofil sayısı, total serum IgE düzeyi, spesifik TgE düzeyleri, TL-4 ve IL-13 üreten mononükleer hücrelerin yüzdeleri bakılarak deri testleri yapılmıştır. Serum sCD23 düzeylerirelaps ve remisyon gruplarında hastaların tamamında, atopi ve kontrol gruplarında ise altışar kişide çalışılmıştır. Deri testleri, spesifik IgE düzeyleri ve klinik öyküleri göz önüne alınarak relaps ve remisyon gruplarında sadece iki hastada atopi tespit edilmiştir. Relaps, remisyon, atopi ve kontrol grupları arasında total eozinofil sayısı, serum total IgE düzeyi ve IL-4 üreten mononükleer hücrelerin yüzde dağılımı açısından farklılık bulunamamıştır. Ortalamalara bakıldığında atopi gubunun ve relaps grubunun IgE değerleri diğer gruplara göre yüksek görülmekle birlikte gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Varol E.I., Investigation of the Relationship between Childhood Nephrotic Syndrome and Atopy, Hacettepe University Faculty of Medicine, Ankara 2005. The aim was to determine the relationship between nephrotic syndrome and atopy, also the role of some cytokines ( which are taking place in the production of IgE ) in pathophysiology of nephrotic syndrome. Thirty patients with the diagnosis of minimal change disease (MCD), 12 atopic patients and 12 healthy control volunteers, totally 54 patients were included in this study. Demographic characteristics, disease activity, drug therapy and history of atopy were defined in all patients ( 24 female [44,4%], 30 male [55,6%], ages between 2-21 years, mean age ± standart deviation 8,96 ± 4,00 years ). The diagnosis of MCD was made on the a characteristic clinical history, confirmatory laboratory evidence and response to steroid therapy in 23 patients and other 7 patients had renal biopsy proven MCD diagnosis. Fifteen of these patients were in clinical relapse ( urinary protein excretion >40 mg/m2/hour for at least 3 consecutive days, plasma albumin level below 2,5 gr/dl ), other 15 patients were in remission period ( urinary protein excretion