Acil serviste akut pulmoner emboli tanısında pulmoner BT anjiyografinin değerliliği
The value of pulmonary computerized tomography angiography in acute pulmonary embolism in emergency service
- Tez No: 164619
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNCİ ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Emet M., Acil serviste akut pulmoner emboli tanısında bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografinin değerliliği. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Pulmoner Emboli ön tanısıyla acil servislerde takip edilen hastalarda Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiyografinin (BTPA) değerliliğini tespit etmek çalışmanın amacıdır. 10/04/2001-01/02/2005 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Büyük Acil Servisine başvurmuş olup PTE öntanısı ve/veya başka bir tanıyla BTPA çekilmiş 850 hastanın dosyaları ve bilgisayar kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda 416 kadın hastanın 39'unda (% 9,4), 434 erkek hastanın 25'inde (% 5,8) BTPA'da PTE tesbit edildi. PTE tespit edilen 64 hastanın 39'u (% 60,9) kadın, 25'i (% 39,1) erkekti. PTE tesbit edilen hastaların cinsiyetlerine göre aralarında anlamlı fark tespit edildi (p< 0,05). Yaş ortalaması 58,1 3+/-SD1 7,88 (min;16, max;100) idi. Çalışmamızda sensitivite % 95,3; spesifite % 48,2 bulundu. Klinik olarak PTE düşünülen hastaların pozitif tahmin değerliliği % 13 (PPV: % 13); Negatif tahmin değerliliği % 99,2 (NPV: %99,2) idi. Çalışmamızda BTPA çekilen 850 hastada PTE dışında şu alternatif tanılar elde edildi: 88 (% 10,4) hastada sağ akciğerde plevral efüzyon, 46 (% 5,4) hastada solda plevral efüzyon, 162 (% 19,1) hastada ise bilateral plevral efüzyon tesbit edildi. 45 (% 5.3) hastada perikardiyal efüzyon görüldü. 20 (% 2,4) hastada sol bacakta DVT, 18 (%2,1) hastada sağ bacakta DVT ve 3 (% 0,4) hastada bilateral bacaklarda DVT BT'de saptandı. 7 hastada (% 0,8) aort diseksiyonu, 13'ünde (% 1,5) aort anevrizması tesbit edildi. 165 hastada (% 19,4) konsolidasyon mevcuttu. Hastaların 98'inde (% 11,5) bronşektazi ve/veya amfizem, 2'sinde (% 0,2) akciğerde abse, 1 hastada (% 0,1) akciğerde ampiyem, 81 hastada (% 9,5) ise kanser ve/veya kitle ile uyumlu görünüm BTPA'da tesbit edildi. Acil servislerde akut solunum yetmezliği ile başvuran hastaların pulmoner tromboemboli tanısı için ve tromboembolinin ayırıcı tanısında 24 saat ulaşılabilen BTPA uygulanması gereken bir tanı aracıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Emet M., The value of pulmonary computerized tomography angiography in acute pulmonary embolism in Emergency Service. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Emergency Department, Ankara, 2005. The aim of this study is to find out the diagnostic value of the Computerized Tomography Pulmonary Angiography (CTPA) for the patients that are explored for the respiratory distress in many emergency services. Between 04/10/2001-02/01/2005, computerized records and files of 850 patients that admitted to the Adult Emergency Service of the Hospital of Hacettepe University Medical School and underwent to CTPA for suspected PE and/or for an other dignosis were evaluated retrospectively. 39 (9,4%) of the 416 women and 25 (5,8%) of the 434 men were diagnosed as PTE by the CTPA in our study. Of the 64 patients that were diagnosed as PTE, 39 (60,9%) patients were women and 25 (39,1%) patients were men. The patients that diagnosed as PE was significantly correlated with sex (p< 0,05). The mean age was 58,1 3+/-SD1 7,88 (min;16, max;100). The sensitivity was 95,3% and the spesifity was 48,2%. The negative and positive predictive value was 99,2% and 13,0%, respectively. This study has been shown that CTPA identifies alternate diagnosis other than PTE in these 850 patients: pleural effusion on the right lung in 88 (10,4%) patients, pleural effusion on the left lung in 46 (5,4%) patients, bilateraly pleural effusion in 162 (19,1%) patients, percardial effusion in 45 (5,3%) patients, deep venous trombosis (DVT) on the left leg in 20 (2,4%) patients, DVT on the right leg in 18 (2,1%) patients, bilateraly DVT in 3 (0.4%) patients, aortic dissection in 7 (0,8%) patients, aortic anevrism in 13 (1,5%) patients, consolidation in 165 (19,4%) patients, bronchiectasy and/or amphisema in 98 (1 1,5%) patients, lung abscess in 2 (0,2%) patients, pleural empyema in 1 (0,1%) patients, cancer and/or mass in 81 patients. For patients that admitt for acute respiratory distress, CTPA is a diagnotic study available for 24 hours and can be applied for diagnosis of acute PE or for the differential diagnosis of PE in emergency services.