Ülseratif kolitli ve romatoid artritli hastalarda inflamatuvar yanıtla endotel, trombosit ve pıhtılaşma sistemi arasındaki ilişki
The association of inflammatory response with the endothelium, platelets and the coagulation system in patients with ulcerative colitis and rheumatoid arthritis
- Tez No: 164655
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamızda, tromboembolizm sıklığının arttığı ülseratif kolit, ve aterosklerotik komplikasyonlara bağlı morbidite ve mortalitenin arttığı romatoid artrit gibi, kronik infiamasyonla seyreden iki hastalıkta, endotel, trombosit ve pıhtılaşma aktivasyonunun değerlendirilmesi amaçlandı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı'nda yürütülen çalışmaya, ülseratif kolit tanısıyla izlenen 18, romatoid artrit tanısıyla izlenen 27 hasta ve 23 sağlıklı kontrol olgusu alındı. Hastaların klinik özelikleri kaydedildi, tam kan sayımları, akut faz parametreleri değerlendirildi. Ülseratif kolitiiler Rachmilewitz'in endoskopik ve klinik aktivite skoruna göre, Romatoid artritliler ise“Disease Activity Score”a göre, aktif ve inaktif olarak ikiye ayrıldı. Tüm hastalarda ve kontrol olgularında, akım sitometrik çalışma ile trombositlerde P-selektin (CD62P) ekspresyonu, trombosit-monosit ve trombosit-nötrofıl kompleksleri ile trombosit mikropartikülieri belirlendi. Ayrıca, ELÎSA yöntemiyle, plazmada E-selektin, trombin- antitrombin kompleksi ve serumda sCD40L düzeyleri çalışıldı. Aktif ve inaktif inflamatuvar hastalık grubunda trombosit P-selektin ekspresyonu, kontrol grubuna göre artmıştı (p=0.002 ve 0.001). Ayrıca, aktif inflamatuvar grupta, sCD40L düzeyinin, inaktif ve kontrol gruplarına göre artmış olduğu saptandı (p değerleri
Özet (Çeviri)
THE ASSOCIATION OF INFLAMMATORY RESPONSE WITH THE ENDOTHELIUM, PLATELETS AND THE COAGULATION SYSTEM IN PATIENTS WITH ULCERATIVE COLITIS AND RHEUMATOID ARTHRITIS SUMMARY In our study, we evaluated parameters of endothelial, platelet, and coagulation activation in two chronic inflammatory diseases: that is to say, ulcerative colitis in which the frequency of thromboembolism is increased, and rheumatoid arthritis in which morbidity and mortality secondary to atherosclerotic complications is more frequent. The study which was conducted by Trakya University Medical Faculty, Division of Hematology included 18 ulcerative colitis patients, 27 rheumatoid arthritis patients, and 23 healthy control subjects. The patients' clinical features were recorded, whole blood counts and acute phase parameters were evaluated. Ulcerative colitis patients were divided in two as active and inactive, according to the endoscopic and clinical activity score of Rachmilewitz; and, rheumatoid arthritis patients according to the“Disease Activity Score”. In all patients and control subjects, platelet P-selectin (CD62P) expression, platelet-monocyte and platelet-neutrophil complexes, and platelet microparticles were determined by flow cytometry. In addition, plasma E- selectin, thrombin-antithrombin complex, and serum sCD40L levels were determined by ELISA. 76In active and inactive inflammatory disease group, platelet P-selectin (CD62P) expression was higher than the control group (p values 0.002 ve 0.001). In addition, sCD40L level in the active inflammatory group was higher than those in the inactive and control groups (p values