Ankara'da satılan damacana, pet şişe sularının ve şebeke sularının Eschaerichia coli ve koliform grubu bakteriler yönünden araştırılması
Investigation of Escherichia coli group bacteria in drinking waters provided from Ankara region
  1. Tez No: 164654
  2. Yazar: SERKAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
-83- VI. ÖZET Su insan yaşamında çok önemli bir faktördür. E.coli ve koliform grubu bakteriler su kalitesinde indikatör olarak kullanılırlar. Bu çalışmada, Ankara Bölgesinden sağlanan damacana, pet şişe ve şebeke içme sularında E.coli ve koliform grubu bakterilerin tanımlanması ve tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ankara Bölgesinden 22 adet damacana suyu su bayilerinden, 16 adet pet şişe suyu süpermarketlerden ve 62 adet musluk suyu Ankara'nın değişik semtlerinden olmak üzere toplam 100 adet su örneği temin edilmiştir. İçme suyunda E.coli ve koliform grubu bakterilerin araştırılmasında Türk Standartları Enstitüsü (TSE)'nin Membran Filtrasyon (MF) Yöntemi ve bütün bakterilerin tanımlanması için API 20 E sistemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Ankara' daki süpermarketlerden toplanan pet şişe suyu örneklerinden E.coli ve koliform grubu bakteriler izole edilememiştir. Bazı damacana ve şebeke içme sularına ait örneklerde fekal ve koliform mikroorganizmalar saptanmıştır. Analizi yapılan bu içme sulan EPA, Avrupa Birliği 98/83/EC direktifi, TSE ve Türk Gıda Mevzuatında belirtilen satandart değerlere uymamaktadır. Toplam canlı mezofil bakteri 100 örneğin % 49'undan izole ve identifiye edilmiştir. Bu örnekler halk sağlığı açısından potansiyel risk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
-84- VIL8UMMARY Water is the single most important factor for human life. The E. coli and coliform group bacteria have been used extensively as an indicator of water quality. In this study, our aim was to identify and detect E. coli and coliform group bacteria in drinking waters that were provided from demijohn waters, bottle waters and tap water in Ankara Region. For this purpose, a total of 100 samples of water were collected in Ankara Region. Water samples consisted of 22 demijohn waters, 16 bottle waters and 62 tap waters, which were collected from water distributors, supermarkets, and different districts of Ankara, respectively. The detection and enumaration of E. coli and coliform group bacteria in drinking water were investigated by the membrane filtration (MF) method through the guidelines of the method recommended by Turkish Standard Institute (TSI). All bacteria identifications were performed by the API 20 E system. As a result, E. coli and coliform group bacteria have not been isolated from bottle water samples, which were collected from Ankara supermarkets. Fecal and coliform microorganisms were detected in some demijohn and tap water samples. These drinking water samples that were analysed were not comply with EPA, Europe Union 98/83/EC Directive, TSE and Turkish Food Criteria standard values. Total mesophile bacteria have been isolated and identified in 49 samples (49 %) of 100 water samples and these samples are a potential hazard for public health.