Sevofluranın insan safen veni üzerine direkt vasküler etkileri ve etki mekanizmaları
  1. Tez No: 164671
  2. Yazar: FEYZA ÖLÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
6. ÖZET Yaptığımız bu in vitro çalışmada, volatil anestetik olan sevofluranm insan safen ven şeritleri üzerine etkileri ve bu etkilerde siklooksijenaz, nitrik oksit sentaz, Ca4“1”ile aktive edilen ve ATP 'e duyarlı K+ kanallarının rolü araştırılmıştır. Koroner arter bypass greft operasyonları sırasında elde edilen insan safen ven dokuları Krebs-Henseleit solüsyonu içerisinde farmakoloji laboratuvarına getirilmiş ve safen ven dokusu izole edilmiştir. Bağ dokusundan temizlenen safen ven dokuları, spiral keşi ile 2-3 mm genişliğinde ve 10-15 mm boyunda şeritler haline getirilmiştir. Dokular 37°C'de Krebs- Henseleit solüsyonu içeren ve % 95 02-% 5 CO2 karışımı ile sürekli olarak gazlandırılan 25 mi hacminde organ banyosu içine alınmış ve 1 gr istirahat gerilimi uygulanarak 90 dakika süreyle dinlendirilmiştir. Bu süre içinde dokular her 15 dakikada bir besleyici solüsyon ile yıkanmıştır. Endotelli dokularda sevofiuranın bazal tonusa etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk grubunda dokular serotonin (5-HT) (10“6 M) ile kasılmış ve banyolara anestezi cihazıyla kümülatif tarzda sevofluran verilmiştir. Çalışmanın diğer gruplarında ise 5-HT'e maksimum kasılma cevabı elde edildikten sonra organ banyosuna tetraetil amonyum (TEA) (10”4 M) (n=8), glibenklamid (10“6M) (n=8), NG-nitro-L-arginin metil ester (L-NAME) (İO^M) (n=8) ve indometazin (10”5M) (n=8) ilave edilerek dokular 20 dakika süreyle bu ajanlarla inkübe edilmiştir. İnkübasyondan sonra 0.5 (% 1), 1 (% 2), 1.5 (% 3), 2 (% 4) MAC konsantrasyonlarında sevofluran uygulanmıştır. Her grupta bu ajanlardan yalnız biri çalışılmıştır. Bulgular ± standart hata (SH) şeklinde belirtilmiş ve ortalamalar arasındaki farkm istatistiksel analizi için Student t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this in vitro experiment the effects of a volatile anesthetic sevoflurane, on humans saphenous vein strips; and the role of Ca^ activated, ATP sensitive K+ channels together with cyclooxygenase and nitric oxide sentase on these effects were studied. Discorded saphenous veins, obtained from patients undergoing coronary artery bypass surgery were transfered to the labarotory in Krebs-Henseleit solution and the saphenous tissue was isolated. Veins cleared from tissue were cut spiral into 2-3 mm thick and 10-15 mm long strips. The tissue were placed into a 25 ml organ bath consisting of Krebs-Henseleit solution that was constantly bubled with % 95 02-% 5C02 mixture at 37 °C. The strips rested for 90 minutes with a resting tension of 1 gr. The tissue were washed every 15 minutes with the solution. The effects of sevoflurane to the veins with endothelium were studied. In the first group of the study the tissue were contracted with serotonin (5-HT) (10“6 M) and cumulative sevoflurane was administered to the bath with an anesthetic machine. In the other groups, after obtaining maximal contraction, either tetraethyl ammonium (TEA) (10”4) (n=8), glibenclamide (10“6 M) (n=8), NG-nitro-L-arginin methyl ester (L-NAME) (lO^M) (n=8) or indomethacine (10”5M) (n=8) was added to the organ bath and the tissue were incubated for 20 minutes. Only one of these agents was used for each group. The results were expressed as mean ± standart error and Student t test was used for the analysis of the difference of mean values. A p value of 0.05 was considered as significant. It was found that while the relaxation with sevoflurane in tissue incubated with TEA showed no difference with control; in tissue incubated with glibenclamide, L-NAME and indomethacine the relaxant effect of sevoflurane was significantly lower than control values. With these results, it was concluded that sevoflurane produces relaxation by activating the ATP sensitive K+ channels, prostaglandins and by augmenting the release of nitric oxide (NO) from the endothelium. Also it was found that Ca** sensitive K+ channels were ineffective in the dilatory effects of sevoflurane on smooth muscle. 42