Konya Selçuk Üniversitesi öğrencileri arasında astım ve astım semptom prevalansı
Asthma and asthma symptom prevalences in the students of Konya Selcuk University
- Tez No: 164676
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinde, astım ve astım benzeri semptomların yaygınlığının ve astım gelişimini etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Konya kent merkezindeki fakülte ve 4 yıllık yüksekokulların 1, sınıfında öğrenim gören 8110 öğrencinin 4504'üne 2003 Kasım- Aralık aylarında, ECRHS protokolüne dayanılarak hazırlanan yazılı anket uygulaması ile yapıldı. Çalışmaya alınan 4433 öğrencinin %52.4'ü erkek, %47.6'sı kız ve genel yaş ortalaması 19.2±1.5 idi. Çalışmada: current astım %1.6, kümülatif astım %2.7, astım benzeri semptom %38 olarak bulunmuştur. Son 12 aydaki vizing, vizing ile birlikte nefes darlığı ve nezle-grip olmadan olan vizing prevaiansiarı sırasıyla %20.5, %9.5, %7.8 olarak bulunurken gece uykudan göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, öksürük atağı ile uyanma oranları ise sırasıyla %1 1.1, %8.5 ve %19 olarak bulunmuştur. Son 12 ayda astım atağı geçirme ve halen astım İçin tedavi kullanma oranları ise %1.3 ve %0.8 bulunmuştur. Allerjik rinit oranı ise %1 1 bulunmuştur. Bu çalışmada, cinsiyet, allerjik rinit, ailesel atopi, yaşanılan bölge ve sigara gibi risk faktörlerinin astım prevalansı üzerine etkileri de araştırılmıştır. Önceki çalışmalarla uyumlu olarak ailesel atopi, allerjik rinit ve sigara faktörlerinin astım gelişiminde risk faktörleri olarak rol oynayabileceği belirlenmiştir. Cinsiyetin ise astım gelişimine fazla etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamız, Türkiye'de erişkin populasyonda bildirilen oranlarla karşılaştırıldığında üniversite öğrencilerinde astım sıklığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Öte yandan bu çalışmada saptanan bulguların ülkemiz üniversite öğrencilerinde yapılan diğer çalışmalarda bildirilen verilerle uyumlu olduğu gözlenmiştir. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was performed in the students of Selçuk University, for the purpose of determining the prevalence of asthma and asthma like symptoms and the effect of risk factors on the development of asthma. The data were collected through the application of the ECRHS questionnaire to 4504 subjects from the selected 8110 students registering at various faculties in the city of Konya, in the academic year 2003-2004. The survey was conducted in November-December 2003. Of the 4433 students enrolled in the study, 52.4% were males and 47.6% were females. Mean age was 19.2±1.5 years. The prevalence of current asthma was 1.6%, prevalence of cumulative asthma was 2.7% and prevalence of asthma like symptoms was 38% in this study. Prevalences of wheezing, wheezing associated with shortness of breath and wheezing without cold in the last 12 months were found to be 20.5%, 9.5% and 7.8%, respectively. Prevalences awakening with the feeiing at chest tightness, with shorthness of breath and with cough attack were reported 11.1%, 8.5% and 19% in the last 12 months, respectively. Asthma attack within previous 12 months and use of medicine for asthma rates were found to be 1.3% and 0.8%. Aiiergic rhinitis rate was 11%. In this study, risk factors affecting asthma prevalence were also investigated and in accordance with the previous studies, it is found that the family history of atopy, allergic rhinitis, smoking and the geographical region may piay role as risk factors for developing asthma. Sex was not a significant risk factor for developing asthma. In conclusion, our study has showed that the prevalence of asthma in the university students is less than the ratios reported fort he adult population in Turkey. However the findings of this study are concordant with the previous findings reported in some studies performed in the other university students of our country. 52