Septum nazi deviasyonunun ve cerrahisinin her iki nazal kavitedeki mukosiliyer klirens hızı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
To evaluate effect nasal septal deviations and it's surgery on nasal mucociliary clearance in both nasal cavites
- Tez No: 164675
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, septum nazi deviasyonu (SND) ve cerrahisinin her iki nazal kavitedeki nazal mukosiliyer kiirens üzerine etkisi değerlendirildi. Klinik ve radyolojik inceleme sonucunda izole SND tanısı konulan 20 hasta ve burunla ilgili şikâyeti olmayan sağlıklı 20 birey kontrol grubu olarak seçildi. Hasta ve kontrol grubu sigara içmeyen bireylerden oluşturuldu. Nazal mukosiliyer kiirens hızı (NMK.H) ölçümü, Teknesyum- 99m-makroagregate albümin kullanılarak rinosintigrafı ile yapıldı. NMKH'ı ölçümü hasta grubunda ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki 4. haftada hem konkav hem de konveks tarafta yapılırken kontrol grubunda ise sadece bir taraf nazal kaviteden ölçüm yapıldı. Hasta grubu 18-48 yaşları arasında (ortalama yaş 27. 15±8.58) ve kontrol grubu ise 17-67 yaşları arasında (ortalama yaş 48.55Ü3.71) idi. Hasta grubundakilerin İ6"sı (%80) erkek ve 4'ü (%20) kadın ve kontrol grubundakilerin ise 8'i (%40) erkek ve 12'si (%60) kadın idi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY TO EVALUATE EFFECT OF NASAL SEPTAL DEVIATIONS AND IT'S SURGERY ON NASAL MUCOCILIARY CLEARANCE IN BOTH NASAL CAVITIES In this study, the effect of nasal septai deviations (NSD) and it's surgery on nasal mucociliary clearance velocity (NMCV) in both nasal cavities was evaluated. Twenty patients with NSD diagnosed with clinical and radiological examinations and twenty healthy subjects as a control group no complaint related to nose were included. All patients and control group were constituted from nonsmoking subjects. NMCV was measured with rhinoscintigraphy using technetium-99m-macro aggregated albumin. Rhinoscintigraphy were performed for all patients before and 4 weeks after septal surgery both concave and convex sides, and only one nasal cavity for control group. Patients were between 18-48 years of age (mean±SD 27.15± 8.58 years) and control subjects were between 17-67 years of age (mean±SD 48.55±I 3.7 1 years). Patients were included 16 males (80%) and 4 females (20%), and control subjects 8 males (40%) and 12 females (60%).