Kontakt dermatitli hastaların yama testi reaksiyon bölgesinde langerhans hücrelerinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
The immunohistochemical analyse of langerhans cells on patch test reactions in patients with contact dermatitis
- Tez No: 164759
- Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
69 ÖZET İKD, toksik kimyasal maddelerin deriye tek ya da tekrarlayan temasları sonucu ortaya çıkan immünolojik olmayan lokal inflamatuvar bir reaksiyondur. AKD, önceden allerjen madde ile duyarlanmış kişilerde bu madde ile ikinci temastan sonra immünolojik mekanizmalarla ortaya çıkan inflamatuvar bir dermatozdur. Allerjik ve irritan kontakt dermatitin farklı patogenezlerine rağmen, klinik ve histolojik olarak benzer özellikler taşıdığı bilinmektedir. Her iki reaksiyon arasındaki immünopatolojik farklılıklar tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, AKD ve İKD patogenezlerindeki farklılıkları göstermek amacıyla, yama testleri sonucu allerjik ve irritan reaksiyonlu 10'ar olgunun doku LH yoğunlukları CDla antikoru kullanılarak immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu olguların lezyonlu deri örneklerindeki LH yoğunlukları aynı zamanda lezyonsuz deri örnekleri ve kontrol grubu deri örnekleri ile kıyaslanmıştır. AKD'li olgularda lezyonlu deri total LH yoğunluğunun kontrol grubuna oranla anlamlı artışı, bu hücrelerin AKD patogenezinde rolü olduğunu desteklemiştir. LH yoğunluklarının AKD ve İKD grubunda farklılık göstermemesi nedeniyle, İKD'de de LH aktivasyonunun gerçekleşebildiği ve her iki reaksiyon patogenezinin ortak özellikler taşıyabildiği anlaşılmıştır. İKD grubundaki olguların lezyonlu deri epidermal LH yoğunluğunun lezyonsuz deri ve kontrol grubu ile benzer bulunması, zayıf irritanların LH yoğunluğunu fazla etkilemediğini göstermiştir. AKD ve İKD'nin ayrımında histolojik ve immünohistokimyasal incelemelerin anlamlı olmadığı ve şu an için en önemli kriterlerin öykü, klinik bulgular ve yama testi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY Irritant contact dermatitis (ICD) is a nonimmunologic local inflammatory reaction that occurs after single or repeated applications of a chemical substance to the skin. Allergic contact dermatitis (ACD) is an immunologically mediated inflammatory dermatosis which occurs in previously sensitized individuals after second exposure of the same allergen. Despite their different pathogenesis, allergic and irritant contact dermatitis have similar clinical and histological properties. The immunopathological differences between two reactions are not identified completely. In this study, tissue Langerhans cell (LC) densities of 10 cases with allergic patch test reactions and of 10 cases with irritant patch test reactions were analysed and compared by immunohistochemical methods using CD la monoclonal antibody to identify the pathogenetic differences between ICD and ACD. LC densities of lesional skin samples were also compared with nonlesional skin samples and control cases' skin samples. The significant increase of total LC density in ACD group compared with control group is can be related to the role of these cells in ACD pathogenesis. Similar LC densities in ICD and ACD indicate that LC activation appears to be involved also in ICD. Thus, this result has shown that these reactions have common pathogenetic properties. Our findings of similar epidermal LC densities in ICD group compared with nonlesional skin and control group have shown that mild irritants have minimal effects on LC density. ACD and ICD cannot be differentiated reliably using current histological and immunohistochemical methods, thus at present, history, clinical findings and patch test are the main criterias for the evaluation of these reactions.