Atopik dermatitli hastalarda dirençli dermatit alanlarında alerjik kontakt duyarlanmanın değerlendirilmesi
Evaluation of allergic contact sensitization in resistant dermatitis areas in patients with atopic dermatitis
  1. Tez No: 905284
  2. Yazar: ALİ OSMAN METİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BAYKAL SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada atopik dermatitli (AD) hastalarda dirençli seyreden durumlarda eşlik edebilecek temas alerjisinin saptanması amaçlandı. Konu ile ilgili önceki çalışmalarda çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Dermatoloji pratiğinde gün geçtikçe daha sık karşılaştığımız ve hastalara ek yük oluşturan bu durumu yama testiyle beraber; en sık pozitif reaksiyon görülen alerjenleri ve sıklığını saptamayı, AD'li olmayan olgulara göre pozitif reaksiyon sıklığı açısından alerjenler arasında fark olup olmadığını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine Eylül 2022-Şubat 2024 tarihleri arasında başvuran ve alerjik kontakt dermatit şüphesiyle yama testi uygulanan klinik ve/veya histopatolojik olarak AD tanılı toplam 62 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastaların yaş, cinsiyet, demografik özellikleri, kronik hastalıkları ve düzenli kullandığı ilaçları, AD tanısıyla takip süresi, AD için aldığı sistemik veya topikal tedaviler, son 12 ay içinde yaşadığı atak sayısı, eşlik eden atopik komorbiditeleri, günlük düzenli nemlendirici kullanımı, Hanifin-Rajka kriterlerine göre sahip olduğu bulguları, başvuru öncesinde veya sırasında yapılan deri prick testi sonuçları ve serum total Ig E düzeyi olgu rapor formuna not edildi. Hastalara uygulanan Avrupa standart seri yama testi sonuçları da kaydedildi. Ek olarak kontrol grubu oluşturmak üzere hastane kayıt sisteminden AD tanısı olmayan ve alerjik kontakt dermatit şüphesiyle yama testi yapılan 306 hastaya ait medikal veriler de incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza alınan 62 hastanın 19'u (%30.6) erkek, 43'ü (%69.4) kadın, yaş ortalaması 31,19 (±17.97) yıldı. SCORAD değerine göre sınıflandırıldığında 51 (%82.3) hasta hafif şiddette, 11 (%17.7) hasta ise orta şiddette idi. 33 hasta (%53.2) düzenli nemlendirici kullanıyorken; 23 (%37,1) hasta topikal tedavinin yanında sistemik tedavi de almıştı. Hastaların 39 (%62,9) tanesinde eşlik eden alerjik bir hastalık mevcuttu. Deri prick testi yapılan AD'li 40 hastanın 25'inde (%62.5) en az 1 adet pozitif sonuç varken; en sık pozitif saptanan alerjen ev tozu akarları (n=17, %42.5) olmuştur. Yama testinde 39 (%62.9) hastada en az bir alerjen ile pozitif reaksiyon izlendi. Kadın hastaların %60.5'inde, erkek hastaların %68.4'ünde en az bir alerjen ile pozitif reaksiyon saptanırken; cinsiyetin, hastalık şiddetinin ve ek alerjik tablo varlığının yama testinde pozitif reaksiyon gelişmesine bir etkisi olmadığı görüldü (sırasıyla p=0.550, p=1.000, p=0.404). Bu hastalarda yama testinde en sık pozitif saptanan alerjenler; nikel sülfat (n=19/62, %30.6), potasyum dikromat (n=7/62, %11.3), koku karışımı I (n=5/62, %8.1), klormetilizotiazolinon/metilizotiazolinon (n=5/62, %8.1) olmuştur. Yama testinde en az bir alerjen ile pozitif reaksiyon izlenen 39 hastanın 20'sinde (%51.3) yalnızca bir alerjen ile pozitiflik izlenirken 19'unda (%48.7) iki veya daha fazla alerjen ile pozitiflik saptandı. Bir alerjen veya ≥2 alerjen ile pozitif reaksiyon varlığının cinsiyet ve yaşa göre dağılımı incelendiğinde anlamlı bir farklılık izlenmedi (sırasıyla p=0.257, p=0.661). 306 hastalık kontrol grubunun 122'si (%39.9) erkek, 184'ü (%60.1) kadın, yaş ortalaması 33.47 (±15.58) yıl idi. AD'li hastalarda (%62.9) kontrol grubuna (%40.2) göre yama testinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla pozitiflik saptandı (p=0.001). Kontrol grubu ile AD'li hasta grubunda ortak olarak en sık pozitif saptanan dört alerjenin hepsinde AD'li hasta grubunda daha yüksek pozitiflik oranı izlenmesine rağmen istatistiksel olarak sadece nikel sülfattaki fark anlamlı bulunmuştur (p=0.016). AD'li hastalar endikasyonlara göre alt gruplara ayrıldığında 19 hasta (%30.6) ile el egzeması en sık yama testi uygulanan grup olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to detect contact allergies that may accompany cases of resistant atopic dermatitis (AD). Previous studies on this subject have shown conflicting results. With patch testing, we aimed to identify the most common allergens that cause positive reactions, determine their frequency, and compare the frequency of positive reactions between patients with AD and those without AD. This condition is increasingly encountered in dermatology practice and poses an additional burden on patients. Methods: This study was conducted with a total of 62 patients who were diagnosed with atopic dermatitis (AD) either clinically and/or histopathologically and who applied to the Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between September 2022 and February 2024, and underwent patch testing due to suspected allergic contact dermatitis. The study collected data on all patients, including age, gender, demographic characteristics, chronic diseases and regular medications, duration of follow-up with AD diagnosis, systemic or topical treatments received for AD, the number of flare-ups in the last 12 months, accompanying atopic comorbidities, regular daily moisturizer use, findings according to the Hanifin-Rajka criteria, skin prick test results conducted before or during the visit, and serum total IgE levels, all of which were recorded in the case report form. The results of the European standard series patch test applied to the patients were also documented. Additionally, to create a control group, the medical records of 306 patients who did not have an AD diagnosis but underwent patch testing due to suspected allergic contact dermatitis were examined from the hospital's record system. Results: Of the 62 patients included in our study, 19 (30.6%) were male, 43 (69.4%) were female, and the average age was 31.19 (±17.97) years. According to the SCORAD score, 51 (82.3%) patients had mild severity, and 11 (17.7%) patients had moderate severity. While 33 patients (53.2%) regularly used moisturizers, 23 (37.1%) patients received systemic treatment in addition to topical treatment. 39 (62.9%) patients had an accompanying allergic disease. Of the 40 AD patients who underwent a skin prick test, at least one positive result was found in 25 (62.5%), with house dust mites being the most frequently detected allergen (n=17, 42.5%). Patch tests showed positive reactions to at least one allergen in 39 (62.9%) patients. Positive reactions to at least one allergen were observed in 60.5% of female patients and 68.4% of male patients, with no significant effect of gender, disease severity, or presence of additional allergic conditions on the development of positive reactions in the patch test (p=0.550, p=1.000, p=0.404, respectively). The most frequently detected allergens in the patch test were nickel sulfate (n=19/62, 30.6%), potassium dichromate (n=7/62, 11.3%), fragrance mix I (n=5/62, 8.1%), and chloromethylisothiazolinone/methylisothiazolinone (n=5/62, 8.1%). Of the 39 patients with a positive reaction to at least one allergen in the patch test, 20 (51.3%) had a positive reaction to only one allergen, while 19 (48.7%) had positive reactions to two or more allergens. No significant difference was observed in the distribution of positive reactions to one allergen or ≥2 allergens by gender and age (p=0.257, p=0.661, respectively). The control group of 306 patients consisted of 122 (39.9%) males and 184 (60.1%) females, with an average age of 33.47 (±15.58) years. Patch test positivity was significantly higher in AD patients (62.9%) compared to the control group (40.2%) (p=0.001). Although the four most common allergens detected in both groups showed higher positivity rates in the AD patient group, the difference was statistically significant only for nickel sulfate (p=0.016). When AD patients were subdivided by indications, hand eczema was the most common group for patch testing, with 19 patients (30.6%).