Bazı Bacillus thuringiensis suşlarının serolojik olarak tanımlanması
- Tez No: 16478
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFÜ ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
II ÖZET Bu çalışmada üç Bacillus thuringiensis susuna karşı antiserum hazırlanmıştır. Suşlardan Bacillus thuringiensis var. kurstaki ve B.thuringiensis var. thuringiensis Pasteur Enstitüsü'nden temin edilmiştir. B.thuringiensis war. tenebrionis Novo'nun ticari preparatından izole edilmiştir. Üç susun flagellar antijeni hazırlanmış ve tavşanlara 5 kez dört günde bir intravenüz yolla enjekte edilmiştir. Hazırlanan antijenlerdeki protein miktarı mg/100 nl olarak sırasıyla; B.thuringiensis var. thuringiensis antijeninde 3,4 mg/1 00 |Aİ, B.thuringiensis var. /rursfa/c/antijeninde 0, 1 8 mg/1 00 jaI, B.thuringiensisvar. tenebrionis antijeninde 0,32 mg/100 fil' dir. Son enjeksiyon işleminden 6 gün sonra tavşanlardan tüm serumlar toplanmış ve serumlardaki son antikor titre düzeyleri belirlenmiştir. Sırasıyla; B.thuringiensis var. thuringiensis 1/8192, B.thuringiensis var. kurstaki 1/2048, B.thuringiensis war. tenebrionis 1/6400 titre düzeyine ulaşmıştır. Toplanan serumlar sivrisineklere patojen olduğu saptanan 39 susun türlerinin ve varyetelerinin serolojik olarak tanımlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the present study, Bacillus thuringiensis serotypes were obtained from different sources such as B.thuringiensissubsp. kurstaki and B.thuringiensis subsp.thurin- giensis from Institut Pasteur. B.thuringiensis subsp. tenebrionis was isolated from commercial bioinsecticide (Novo), The flagellar antigens (H) were prepared accor ding to the general procedures. The protein contents of H antigens varied between 0.18-3.4 mg/1 00 |il. The H antigens of B.thuringiensis strains were injected to male white New Zealand rabbits five times at 4- interval s and were bled 6 days after the last injection. Each blood samples was tested to determine the titer level. H aglutinin titers of antisera of B.thuringiensis subsp. kurstaki, thuringiensis, tenebrionsisw&re used to determine potential patogen Bacillus isolates for mosquito larvae.