Bazı bacillus thuringiensis suşlarının doğal antibiyotik dirençlerinin saptanması ve bunların plazmid profili ile ilişkisi üzerinde araştırmalar
Determination of intirinsic antibiotic resistance of some bacillus thuringiensis strains and relation between their plasmid profiles
  1. Tez No: 5810
  2. Yazar: HASAN DELİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFÜ ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI Baeillus thuringiensis SOSLARININ DO?AL ANTİBİYOTİK DİRENÇLERİNİN SAPTANMASI VE BUNLARIN PLAZMÎD PROFİLİ İLE İLİŞKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Hasan DELİKAYA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ürünleri Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI 1988, Sayfa: 44 Jüri: Prof. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU Doç. Dr. Erol AKSÖZ Bu çalışmada Baeillus thuringiensis var, thurin- 'g i en si s 1, B. thuringiensis var.' dendrolimus, B. thuringien sis var, darmatadiensis, B. thuringiensis var, tolworthi, B. thuringiensis var, berliner, B. thuringiensis var, fini- timus, B. thuringiensis var, thuringiensis 135 suşları kullanılmıştır. Denemeye alınan suşların doğal antibiyotik dirençleri ve plazmid profilleri incelenmiştir. Doğal antibiyotik dirençleri bakımından suşlar belirli bir dizi göstermiştir. Ayrıca plazmid profilleri açısından sadece B. thuringiensis 135 kod nolu susta 6 adet plazmide rastlanmıştır. ~ Sıcaklık uygulaması ile B. thuringiensis 135 den 'elde edilen 135-1, 135-2, 135-3 kod nolu suşlardan sadece 135-2 nolu susta iki küçük plazmid belirlenmiştir. 135-1, 135-2, 135-3 kod nolu mutant suşların doğal antibiyotik di rençlerinin ana hücreye göre farklı olduğu saptanmıştır. ?ANAHTAR KELİMELER : Baci llus thur ingiens is, Doğal Antibi yotik Direnci, Plazmid Profili.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF INTIRINSIC ANTIBIOTIC RESISTANCE OF SOME Bacillus thuringiensis STRAINS AND RELATION BETWEEN THEIR PLASMID PROFILES Hasan DELÎKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Product Technology Supervisor : Professor M. Lütfü ÇAKMAKÇI 1988, Page: 44 Jury: Professor M. Lütfü ÇAKMAKÇI Professor Bekir CEMERO?LU Assoc. Prof.Dr. Erol AKSÖS In this study, Bacillus thuringiensis strains such as B. thuringiensis var, thuringiensis 1, B. thurin giensis var, dendrolimus, B. thuringiensis var, tolworthi, B. thuringiensis var, ber liner, B. thuringiensis var, finitimus, B. thuringiensis var, darmstadiensis, B. thurin giensis var, thuringiensis 135 were used. The intirinsic antibiotic resistance of Bacillus thuringiensis strains were determined. The obtained antibiotic resistance patterns of B. thuringiensis strains were unique. Six. plasmids were confirmed within only one Bacillus thuringiensis strains. During plasmid curing experiments. We obtained three mutants which was 135-1, 135-2, 135-3, Only 135-2 mutant strain showed two small plasmids. In addition that intrinsic antibiotic resistans patterns was found to be different from mother culture. KEY WORDS : Bacillus thuringiensis, Intrinsic Antibiotic Resistance, Plasmid Profiles