Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde akut böbrek yetmezliğinin prevelansı, etyolojisi ve mortalitesi
Prevelance ,etiology and mortality of acute renal faulire in Cerrahpasa Medical Faculty Hospital
- Tez No: 164800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Hastanemizde erişkin ABY'li hastalarda ABY prevelansının, etyolojisinin, risk faktörlerinin, sağkalımının ve sağkalımı etkileyen faktörlerin prospektif olarak incelenmesi.Hasta Seçimi ve Yöntem: 10 Nisan 2004-10 Nisan 2005 tarihleri arasında izlenen ABY tanılı197 erişkin hasta(122 erkek,75 kadın) çalışmaya alındı. Kontrol grubuna aynı cins ve aynı serviste yatan bir sonraki yatış protokolu olan 197 hasta alındı. Kontrol grubu ABY gelişimi risk faktörleri ve mortalite yönünden ABY tanılı hastalar ile karşılaştırıldı. Ölen ve ölmeyen grup arasında ise mortaliteye etkili olabilecek faktörler karşılaştırıldı.Bulgular: ABY prevalansı % 0.43 olarak bulundu. 77 hastada yatış sırasında ABY mevcut iken, 120 hastada hastaneye yatıştan sonra ABY geliştiği saptandı. ABY gelişimi için ileri yaş, ödem varlığı, düşük sistolik kan basıncı, bazal serum kreatinin seviyesinin yüksekliği,kalp yetmezliği ve kollajen doku hastalığı varlığı, diüretik ve aminoglikozid kullanımı risk faktörleri olarak bulundu. ABY li hastalarda mortalite oranı % 34 olarak bulundu. Mortalite,hastanede ABY gelişenlerde hastane dışında ABY gelişenlere göre daha yüksek bulundu. En sık ölüm nedeninin enfeksiyon olduğu saptandı. Ölen ve ölmeyenler arasında düşük diastolik kan basıncı, yüksek CRP ve ödem varlığının mortaliteyi arttırdığı tespit edildi.Sonuç: Çalışmamızda ABY etyolojisinden en sık prerenal nedenler ve ATN sorumlu bulunmuştur. İleri yaş, ödem varlığı, düşük sistolik kan basıncı, bazal kreatinin seviyesinin yüksekliği, komorbid hastalık varlığı, aminoglikozid ve diüretik kullanımı ABY gelişimi için risk faktörleri olduğu saptanmıştır.Mortaliteyi arttıran faktörler olarak ise erkek cinsiyet,ödem varlığı, oligüri, düşük diastolik kan basıncı, yüksek CRP ve malignite varlığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the prevelance and etiologic causes of ARF, risk factors which might contribute to development of acute renal failure(ARF), the survival and the factors which affect survival in adult patients with acute renal failure.Design and Method: Between the dates of 10st April 2004 and 10th April 2005, 197 patient with ARF have been included in to the study(122 male,75 female). 197 patients who had been followed-up in the same ward, had same sex, and had the next protocol number have been registered to the control group. Control group has been compared to patients with ARF regarding to mortality and risk factors which might contribute to ARF.Results: Prevalance of ARF has been found as 0.43% in our hospital. While 77 patients had ARF at the time of hospitalization, 120 had experienced it during the ward visits. Mortality rate in patients with ARF was found as 34 %. Mortality rates were higher in the inpatient group comparing to outpatient group. The most common cause of death was infection.Conclusion: In our study, prerenal causes and ATN were the most common etiologic cause of ARF. Older age, presence of edema, lower systolic blood pressure, higher levels of basal creatinine, coexisting comorbid diseases aminoglycoside and diuretic use were found to be risk factors for the development of ARF. The risk factors that increase the mortality is determined as male gender,presence of edema, oliguria, lower diastolic blood pressure, higher CRP levels and co-existing malignancy.