Hidroksiapatit kristallerinin kemik grefti rezorpsiyonuna etkisinin değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
- Tez No: 164801
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Tek taraflı veya iki yanlı damak yarıklarında değişik derecelerde kemik eksikliği ve bunlara eşlik eden maksiller hipoplazi görülebilir.1 Dudak damak yarıklı hastalarda, intrinsik, fonksiyonel veya iyatrojenik nedenlere bağlı olarak maksillofasyal gelişim bozuklukları olabilmektedir2. Bunların sonucunda da estetik ve fonksiyonel yönden sorunlar ortaya çıkmaktadır1. Cerrahi ve ortodontik tedavi ile iyi bir fonksiyonel ve estetik sonuç hedefleniyorsa, yumuşak doku onarımının yanı sıra iskelet çatının da oluşturulması gerekmektedir. Bu yarıkların onarımı ve kemik yapılardaki yetersizliğin gidermesi sekonder kemik greftlemesi yapılarak sağlanmaktadır. Otojen kemik grefti kullanılmasında greftin geç dönemde rezorpsiyona uğraması, donör alan morbiditesi gibi birtakım problemler mevcuttur 6-9-18-19-21-28 Rezorpsiyondan kaynaklanan problemlerden dolayı, osteokondüktif özellikteki sentetik maddeleri, osteoindüktif potansiyeli olan kemik grefti ile karıştırarak kullanılması yoluna gidilmiştir10-17-31-31-33-34-35Bu deneysel çalışmada, tavşanda maksiller alveolar arkta oluşturulan defekt modelinde HA alçının kemik greftinin rezorpsiyonuna etkisinin olup olmadığım değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem-Gereç : 20 adet genç erişkin Yeni Zellanda türü albino tavşan 2 gruba ayrıldı. Grup l'deki (n=10) tavşanlarda alveolar arkta kendiliğinden 31kapanmayan 1 cm'lik defekt oluşturuldu ve elde edilen kemik parçalanarak yerine adapte edildi. Grup 2'deki (n=10) tavşanlarda elde edilen kemik grefti parçalara ayrıldıktan sonra eşit hacimde HA ile karıştırılarak defekte adapte edildi. Her iki gruptan 8'er tavşan değerlendirmeye alındı.. Her iki gruptaki tavşanlar için 2. hafta ve 12. haftalarda çekilen tomografilerle aksiyel ve koronal planda kantitatif greft hacimleri hesaplandı. Ayrıca 12. hafta sonunda tavşanların maksiller arktan kemik parça çıkarılmak suretiyle makroskopik inceleme yapıldıktan sonra sakrifiye edildiler. Sonuçlar : 12. hafta sonunda yapılan radyolojik analiz sonucu yalnızca kemik grefti kullanılan tavşanlarda aksiyel planda ortalama % 15, koronal planda %17 hacim kaybı saptandı. HA alçıyla birlikte kemik grefti kullanılan grupta ise aksiyel planda ortalama % 65, koronal planda %22 hacim artışı tespit edildi. Yapılan makroskopik değerlendirme de bu analizleri destekler nitelikteydi. Sonuç olarak; kemik greftiyle birlikte HA alçının kullanılmasıyla greftte rezorpsiyonun görülmedi. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bone defect and maxillary hypoplasia can be seen in unilateral or bilateral cleft lip and palate patients1. Craniofacial growth and development is impaired in cleft lip and palate patients because of intrensec, functional or iatrogenic factors2. In order to achieve functional and aesthetic results with surgery and orthodontic treatment; skeletal structures should be aligned regardless of the soft tissue repair1. Secondary bone grafting is performed to repair alveolar clefts and to restore skeletal structures. Major disadvantages to use autogenous bone grafts are donor site morbidity and resorption6“9”18-19-21-28. Some of the authors began to use osteoconductive biomaterials with bone grafts that have osteoinductive properties to overcome problems about ~~T,w; T 10-17-31-32-33-34-35 resorption Our purpose is to find out the effects of hydroxyapatite cement on bone resorption in rabbit's maxillary alveolar defect model. Material and Method : 20 young adult albino New-Zealand rabbit are divided into 2 groups (n=10). 1 cm wide defect, which does not heal spontaneously, was created in each rabbit's left maxillary arc. In Group 1; bone graft is morselized into pieces and replaced to the defect. In Group 2; bone graft is mixed with HA cement at 1:1 ratio. Defect is filled with this mixture. 16 rabbits were evaluated radiologically in this study. 33By using computed tomography, quantitative radiographic evaluation of axial and coronal scans of graft for each rabbit was calculated at the 2. and 12. weeks. After macroscopic evaluation of maxillary arc at the end of 12. week, rabbits were sacrified. Results : According to the radiological evaluation at 12. week in group 1 (bone graft) mean bone resorption at axial scans was %15 and %17 at coronal scans. In group 2 (HA+ bone graft) mean volumetric increase is %65 at axial scans and %22 at coronal scans; that means there is no resorption. Macroscopic findings supported these analysis. As a conclusion, there was no resorption when bone grafts are mixed with hydroxtapatite cement. 34